TÜM YORUMLAR

Yanan orman alanlarına dokunursak daha çok zarar veririz
Yanan orman alanlarına dokunursak daha çok zarar veririz
GÜNCEL
01 Ağustos 2021, 07:38
Yanan orman alanlarına dokunursak daha çok zarar veririz
Prof. Dr. Doğanay Tolunay, yanan alanların ağaçlandırılması yerine koruma altına alınarak bir sonraki baharın beklenmesini önerdi. Tolunay, başka tür fidanların kullanılmasının da genetik kirliliğe neden olabileceği uyarısında bulundu.
YORUMLAR 60
 • TOPRAK 2 ay önce Şikayet Et
  Ateşe daha dayanıklı kara servi, mavi servi, zakkum, akasya, ahlat, kuşburnu gibi türler ekilebilir. Ya da n hızlı büyüyen ağa, olarak bilinen Paulownia Ağacı da ekilebilir. Öyle ya da böyle, artık çam ağaçlarından vazgeçmeliyiz.
  Cevapla
 • adem emre 2 ay önce Şikayet Et
  iş makinalarıyla yanan ağacı sökmek ahmaklıktan ve hamallıktan başka bişey değil. 1-2 yıl içinde ya çürür ya da tekrar yeşerir.
  Cevapla
 • alperen 2 ay önce Şikayet Et
  zeytin cevi badem dikin
  Cevapla
 • Murat 2 ay önce Şikayet Et
  Hadi ordan orman olmadan ulke mahvolur
  Cevapla
 • Hikmet 2 ay önce Şikayet Et
  Diyelim meyve ağacı dikilse, ileride bahçe yeri açmak isteyenlere bu teşebbüs kötüye kullanılabilir.
  Cevapla
 • Hakkı An 2 ay önce Şikayet Et
  HELAL HOCAM. Nihayet AKİL bir adam sesi yüreğime serinlik verdi. EVET çok doğru; ormanları tekrar ve daha gür çıkarmak için BİLEREK orman yakılır. Geçen sene Trump talimatı ile böyle yangınlar çıkarıldı; baş edemedikleri ve ormanları kurutan böcekler için yaptılar. Orman yangından sonra kendini yeniler sadece ORMANA DESTEK VERMEK yeterli...ORMAN TOPRAK GÖL gördüğününüz her doğal yapı CANLI. İnanın buna; sizin canınızın bir parçası. Denemesi bedava, yangının kıyısına gidin, ciğerinizin kenarı yandığını hissetmiyorsanız; kalbiniz TAŞLAŞMIŞTIR. Acırım size.
  Cevapla
 • Hikmet 2 ay önce Şikayet Et
  Önceki bitki örtüsü olan çam neden devam etmeli? Nasıl ki bir kitap kıymeti nisbetinde basılıyor. Aynen öyle de çam ağaçları da kıymetli ki Allah onları toprak matbaasında bu kadar çok basmış. 2) Orman kendi kendini yenileyemez. Ormanın kim ilk defa yaratmışsa o tekrar yaratır. Burada insana düşen Hafız-ı Hakiki nin koyduğu adetullaha riayet edip gereğini yapmak...
  Cevapla
 • Ali 2 ay önce Şikayet Et
  Resmi Gazetede yayınlanan 29 temmuzda çıkan orman yasasına göre orman arazilerine turizm için kullanım izni verilerek turizm bakanlığına devredilmesi kararlaştırıldı.. Şimdi gel de bu yasanın ardında kötü düşünme.. arkasından çıkan yangınlarda cabası... Buraların takip edilip otel ve turizm için kullanılıp kullanılmadığına bakılmalı.. Bu adamın mantığına bakarsanız bir kaç sene bekleyelim ekmeyelim de rantçılar için orman vasfını kaybeden bu bölgeler de turizme açılsın.
  Cevapla
 • #BirSözümVar# 2 ay önce Şikayet Et
  Öyle birşey yok. Olursa kıyamet kopar.
  Cevapla
 • murat 2 ay önce Şikayet Et
  Arkadasim sen iyi okumamissin once gizelce oku anla yanan yerlerin titiz bir sekilde korumaya alinmasi gerekiyor yani devlet hukimet bu alanlari gasp edilmesine musade edilmesin rantta musade edilmesin yanan yerler kendini yeniler diyor
  Cevapla
 • vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  kesinlikle doğru söylüyor. orman yangınları felaket olduğu kadar , ormanların kendini yenilemesini sağlayan bir sebep aynı zamanda. zararlı haşerelerden kurtuluyor ormanlar. Ayrıca her ağaç her yerde yetişmiyor.
  Cevapla
 • ŞÜKRÜ BAHÇE 2 ay önce Şikayet Et
  Bu yanan ormanlarımıza ZEYTİN, MEŞE PALAMUDU,ÇEŞİTLİ MEYVE AĞAÇLARI dikilmeli çam gibi bomba etkisi yapan ve hayvanlara hiç bir faydası olmayan ağaç türlerini diken ve dikmesi için çalışanlar iflak olmazlar.
  Cevapla
 • yaşar 2 ay önce Şikayet Et
  çam yerine veya sıra sıra zeytin ceviz vb ağaç dikilse hem iş kazanç hemide yangın az olur inş. birlik zamanı türkiyem geçmiş olsun..
  Cevapla
 • birvatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  genetiği bozarmış ya yürü git. ormanın her köşesi bir habitat farklı türlerle bezenmiş ağaç türleriyle bir ahenk içinde. orman ekosistemi içinde ormana özgü meyvelerinden hayvanlar ve insanların istifade edebileceği agaç türleri yok mu? bu yangında agaçlık alanın tamamen yok olduğu yerlere bu agaç türlerini dikelim.
  Cevapla
 • Fani 2 ay önce Şikayet Et
  Zeytin ağacı erik kiraz kestane ceviz çeşitli meyve ağacı dikil sin
  Cevapla
 • Yasar 2 ay önce Şikayet Et
  Adam ne yazmış bir okusana. Uzmanı konuşmuş. Laf olsun torba dolsun konuşmuşsun sende.
  Cevapla
 • Deli Dumrul 2 ay önce Şikayet Et
  Yahu bunu kim hoca yapmış. Kolay yanan ağaç ekmeyin. 15-20 yıl sonra yanacak ağaçları neden ekiyorsunuz? Ceviz ekin, kestane ekin, zeytin ekin bunların meyveleri var, her kesime faydası olur. Bakın Avrupaya nerede kızıl çam ormanı var? Çabuk yanan ağaçları savunan kişiler, millete dost değildir.
  Cevapla
 • Yasar 2 ay önce Şikayet Et
  Uzman yorum yapmış okusana bi rutturmuşsunuz meyve ağacı zeytin ağacı diye. Çok bilmişlik yapmayın.
  Cevapla
 • Alaaddin 2 ay önce Şikayet Et
  Merhum, Mehmet Şevket Eygi; Aylandoz ağacını çok tavsiye ederdi...
  Cevapla
 • Ağaçlar 2 ay önce Şikayet Et
  Biz ağaçlarımızı dikelim. Bölgede yetişecek ağaç türüne göre. Ağaçların hepsi çok faydalıdır. Çamda çınarda söğütte hepsi. Zeytin ağacı iki yüz yıl yaşar. İncirin faydaları da saymakla bitmez. Ağaçları sulamaya gelince, Rabbimiz şöyle buyuruyor. Yeryüzünde hiç bir canlı yoktur ki rızkı Allah 'a ait olmasın.
  Cevapla
 • Yasar 2 ay önce Şikayet Et
  Dünyada örneğini verebilirmisin bana. Söğüt ormanı ceviz ormanı çınar ormanı zeytin ormanı meyve ormanı. Tutturmuşsunuz şu ormanı bu ormanı diye herkes orman uzmanı olmuşbşr tane ağaç dikmemiş insanlar orman fakültesi uzmanını eleştiriyor.
  Cevapla