TÜM YORUMLAR

Aşı, Avrupa’ya İstanbul’dan gitti: Osmanlı’daki ilk aşı çalışmaları
Aşı, Avrupa’ya İstanbul’dan gitti: Osmanlı’daki ilk aşı çalışmaları
KÜLTÜR
06 Eylül 2021, 12:52
Aşı, Avrupa’ya İstanbul’dan gitti: Osmanlı’daki ilk aşı çalışmaları
Geçmişte Avrupa’yı aşı ile tanıştıran Osmanlı Devleti’ydi. Sultan II. Abdülhamid döneminde zorunlu hale gelen aşının üç doz uygulandığı dahi olmuştu. Peki, aşı tarihimizde neler yaşandı?
YORUMLAR 53
 • soysuz 2 ay önce Şikayet Et
  yunanlı bakan bile biz osmanlıyız diyor. biz soyumuzu imkar ediyoruz.
  Cevapla
 • emre19 2 ay önce Şikayet Et
  Daha hala icimizde ecdadimiz olan osmanlinin her alanda. Cihan bir devlet okdugunu kabulenmiyen zevatlar var. Bu kin nerden geliyor bilmem. Osmanli ta kurulusundan beri insan ve insanligin yararina olan her seyi hayata gecirmis ve calismistir.bu gune ulasan eserlede yapitlarda bunu acikca goruyoruz. Hala biz onlari kullaniyoruz cihan devlet olmak budur iste
  Cevapla
 • Sefai 2 ay önce Şikayet Et
  Bunlar doğru olmasına doğru. Yıkılırken bile bilim üreten koskoca Devleti Aliye-i Osmaniyeyi beğenmeyenler, 100 yıldır dünya kadar üniversite ve akademisyen ve sözüm ona bilim adamına rağmen çağdaş ve modern geçinenler dünyada literatüre geçecek ne yaptılar acaba. Elimizi vicdanımıza koyup düşünelim lütfen.
  Cevapla
 • hacı emmi 2 ay önce Şikayet Et
  universite de eğitim almışlara gelsin.
  Cevapla
 • Ahmet 2 ay önce Şikayet Et
  Bunun coronayka ilgisi yokki çiçek vurisi ta yaratikdigindan beri aynı degismemis Corona olan grip sars mera vb vurisler mutasyona uğruyor ugradikca yaptığın aşikar etkisiz kalıyor sinovac aşısının etki etmediği gibi...mutasyona uğraşın mi gecti
  Cevapla
 • ahmet 2 ay önce Şikayet Et
  burada konu virüs değil. daha pastör bile kuduz aşısnı icad etmeden önce bizim atalarımız çiçek aşısı yapıyormuş . ana fikri anla önce...
  Cevapla
 • antalyalı 2 ay önce Şikayet Et
  bu haberlere bayılıyorum üç doz falan peki hes koduda var mıydı
  Cevapla
 • ahmet 2 ay önce Şikayet Et
  komik mi sence? atalarımız avrupa aşıyı icad etmeden önce aşıyı biiliyor, kullanıyor ve sen 3 doz olayına takılıyorsun... pes...
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  1000 tane Avukat numberg mahkemelerinde deneysel sivilar sebebiyle CDC ,DSO ve Davos grubuna karsi dava acmis dogru bilgi mi acaba?
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Yazida dikkat ederseniz hastaligi atlatamayan cocuklara vs. Zorunlu yapildi diyor ...covid sivilari ise saglikli insana yapılıyor daha dogrusu dayatılıyor
  Cevapla
 • Şaşkın 2 ay önce Şikayet Et
  Çakma modern tıpta, şimdi aşı (inokulasyon) diye yutturdukları şeyler fekandasyondur. Abdülhamid hanın yaptırdığı ise aşıdır, yani savunma sisteminin yarayı kapatmak için biyonik bağ (kaynak) atması (genez-çimlenme) ile yoluna devam etmek için (organ naklinde sonradan takılan organın -transplantasyon- oranizmaya dahil edilmesi işlemi gibi) bariyerle karşılaşıp, bu bariyere hücum etmesi esnasında, bariyerde (ceviz kabuğunda) bulunan, çiçek hastalığını hafif atlatmış kişilerden alınan bağışlı kanın (serim şeklinde perfüzyon gibi) dolaşım sistemine katmasıdır. Sıfır risk, sıfır komplikasyon.
  Cevapla
 • Cemal Serbest 2 ay önce Şikayet Et
  Osmanlı imparatorluğu Hepsinden Allah cc razı olsun.
  Cevapla
 • ahmet 2 ay önce Şikayet Et
  aşının ne olduğunu bile bilmeyen cahiller toplanmış yine yalan diyor. yalansa araştırın gösterin yalan olanı. tarihi belgeleriyle verilmiş hala alay ederek eğleniyorsunuz. nasıl bir kin, nasıl bir cahillik anlamak mümkün değil..
  Cevapla
 • MURAT 2 ay önce Şikayet Et
  Ne oldu bizim yerli aşı?Soylendi ama arkasi gelmedi
  Cevapla
 • Selami 2 ay önce Şikayet Et
  Bir yıldır hazırlanan aşıya milletin ağzı çuval gibi ,her lafı söylüyor. Bir de 3 ayda çıksaydı seyreyle milletin hücumunu "Devlet bizi öldürüyor, yetişin Kürtleri kısırlaştırıyollaaaar. Yetişin insanları sakat ediyollaaaarr." daha da söyleyeyim mi aceleci Davut. Boyacı küpü mü bu aşı ,biraz dikkat ister.
  Cevapla
 • trakyalı amıca 2 ay önce Şikayet Et
  Abdülhamit han peygamber değildi.Aynen Tayyip Başkan gibi o da kul ve etrafına güvenip kararlar aldı.Sonuçlarını da okuyoruz,görüyoruz.az önce bize 8 er adet verilen ilacın bilimsel çalışma sonucunu okuyordum.Ciddi kardiyolojik bulguları var.Bir sürü ölen kişiye covid yazıldı.Bakanlık maalesef eğitildiği kişilerin güdümü ile baronlara hizmet etmekte.BİR KERE ÇIKIP ÇEREZ KOLA SİGARA İÇKİYE BÖYLE YAPTIRIMLARI OLMADI.OLAMAZDA.FİRMALARIN KENDİ ÜRÜNLERİNE TEYİT VERMEDİĞİ AŞI VE PCR İÇİN BU KADAR YAPTIRIM NE DERECE DOĞRU? BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ BU HASTALIKTAN ZİYADE TÜM RAHATSIZLIKLAR İÇİN GÜÇLENDİRMEMİZ ŞART VE BUNU DOKTORLAR BİLİYOR.NEDEN BU KONUDA SAĞLIKLI BİREYLERE ÖNERİLERDE BULUNMYORLAR.
  Cevapla
 • Mehmedi 2 ay önce Şikayet Et
  Çok mükemmelsiniz koskoca devletin bakanına güvenmeyip sağdan soldan okuduklarınıza inanıyorsunuz.
  Cevapla
 • celal 2 ay önce Şikayet Et
  Çerez kola ,içki,sigara hastalıkmı ,sapla samanı karıştırma . Onları rızanla alıyorsun niye devlet yasaklasın . O zamanda bakkallar marketler ne der. Almayıver kardeşim. Ama korona isteğe bağlı değil,herkese bulaşabilir. Senin mantıkta bi hata var.
  Cevapla
 • Salim 2 ay önce Şikayet Et
  1997 yılında Refik Saydamı kapatın sonra da bütün kabahati Erdoğana atın emi. Alçak muhalefet.
  Cevapla
 • Salim 2 ay önce Şikayet Et
  Açması düşünüldü de ,Kurum THK nın uçaklarına dönmüştü. Yeniden kurulması 50 milyon dolar tuttu , oysa o zaman ithal edilen aşılar bir kaç yüz bin dolar tutuyordu. Dünyada da zaten 6-7 labratuvar kalmıştı aşı üreten.
  Cevapla
 • mmt 2 ay önce Şikayet Et
  açmasını düşünmadimi.yorumun doğru diyelim.güç elinde olan niye açmadı acaba.hı
  Cevapla
 • memiş 2 ay önce Şikayet Et
  1997 de küreselciler enstitünüzü kapattırdı. Hâlâ bir aşı inceleme ve geliştirme kurumu yok 18 yılda yenimi anladiniz.Bu yönetim ve muhalefetinde küreselcilerle kol kola olduğunu görmekteyiz. Aklını ortaya koyan Millet Çanakkale ruhunu bırakmayacak...
  Cevapla
 • GARİP 2 ay önce Şikayet Et
  Tutturmuşsunuz bir küreselci muhabbeti artık paranoyaya döndü. Çanakkale ruhu evet önemli ama Çanakkale in amacı sadece savaş değildi bir milletin genç beyinlerini toprağa gömme projesiydi savaşı kazandık lakin binlerce doktor mühendis bilim adamı olacak genci toprağa gömdük geriyede elitis chp kaldı yarın kalan projeyi tamamladı dingilizin bile bu millete reva görmediği işkence ve eziyetleri yaptı. Küreselci diye ima ettiğin reis bu küreselcilerin projesine çomak sokan adam. Cennet mekan Abdülhamit hanı millet olarak hak etmedik bari reise sahip çıkalım. Market açmıyorsun aşı enstitüsü açıyorsun paran olsada yetişmiş elemanın yoksa çöp.
  Cevapla