TÜM YORUMLAR

17 Uygur Türkünü 'Ölüm' için istiyor
17 Uygur Türkünü 'Ölüm' için istiyor
DÜNYA
10 Ekim 2008, 01:52
17 Uygur Türkünü 'Ölüm' için istiyor
Çin, Guantanamo hapishanesinde tutuklu bulunan 17 Müslüman Uygur Türkünün terör süphelisi olarak kendisine teslim edilmesi için ABD'ye baskı yapıyor.
YORUMLAR 27
 • can turan 13 yıl önce Şikayet Et
  mirza bakayev okuyun tarihi gerçeği. Mao Tse Tung'un iktidara gelmesiyle birlikte Çin halkı için ve Uygur özerk bölgesinde yaşayan müslüman Türkler için çok büyük zulümlerle dolu bir dönem başlamıştır. Mao önderliğindeki komünistler uzun süren bir iç savaş sonucunda 1949 yılında iktidara geldiler. Mao bu tarihten 1976 yılına kadar çok baskıcı ve kanlı bir yönetim kurdu. Nitekim Mao'nun Çin'de başlatmış olduğu komünist fikir akımının uzantıları dünyanın her yerinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Felsefi ve ekonomik açıdan tüm dünyada büyük b
  Cevapla
 • can turan 13 yıl önce Şikayet Et
  kim salladi siz belirleyin. Mirza Budarnayev e biz tarih üzerinde sallamadık . tarihta Doğu Türkistan vardır . bunu çinde kabul etmektedir . oradakı zülümü görmemezlikten gelmeyin. atom denemeleri. nufus uygulaması , yapılmaktadır dini eğitim yasaklanmıştır . siz araştırmadın kapadan atmayın. aziz türkiyemizde seçme seçilme hakkı vardır. herkes eşittir. kimse kimseyi aşağılayamaz. pkk yi destekleyen Dtp de millet meclesimizde değilmi ?
  Cevapla
 • Alp Tegin 13 yıl önce Şikayet Et
  Tarih cehaleti kimde acaba??. Doğu Türkistan işgali 1949 dur.Olaya 2 yönlü bakmakta fayda vardır 1.si Doğu Türkistan Komünist çin içinde müslüman bir özerk bölgedir.2. olarak D.Türkistan da soydaşlarımız vardır.Elbetteki zora düştüklerinde onlara biz yardım edeceğiz. Türkiye nin bulunduğu coğrafyada kürt devleti diye bir devlet tarihde kurulmamıştır ayrıca bu topraklara 1000 yıldır Türkler hakimdir.Kaldı ki Türkiyede diğer etnik kökenlerede Türklere de eşit haklar tanınmıştır.Seçme seçilme de bunun yanındadır. Devamı var
  Cevapla
 • Alp Tegin 13 yıl önce Şikayet Et
  Okumaz bilmezler. Doğu Türkistan Can Turan kardeşimin dediği gibi 60 yıl dır işgal altında.Onların öz vatanları resmi devletleri işgal altında.üstelik görmedikleri zulum kalmadı.Bir evde yada cami de 20 den fazla kişinin toplanması yasak. Herkes vatanının sahip olduğu nüfus cüzdanın kıymetini bilsin.
  Cevapla
 • can turan 13 yıl önce Şikayet Et
  hakan kaya. aklınızda bulunsun şuan çin harıtaları içersinde bulunan uygur özerk bölgesi(doğu türkistan) hiç bir zaman çinli değil. çinliler ataist . uygurlar ve musulman ve soyu türk. çok bilgili alımlar yetiştiren özbe öz kardeşlerimizdir. biraz tarih okuyun .
  Cevapla
 • can turan 13 yıl önce Şikayet Et
  gerçekçi olalım. Hakan kaya bey ! tarihi karalamaya hakkınız yok . onlar özbe öz müsulman türklerdir. çine baş kaldırmış ola bilir diyorsunuz . terorist ola bilir diyorsunuz . ne saçmalıkbu . onlara terorist demeye hakkınız yok. çine baş kaldırdı diye ispatınız varmı elinizde. çinliler 1949yılında resmi devlet olan ay yıldızlı gök bayrağı anayasası askeri olmuş bir devleti işgal etmiştir. 59 senedir ülkesin bağımsızlığı için mucadele ediyor.
  Cevapla
 • ötükenli 13 yıl önce Şikayet Et
  sapla samanı karıştırmayalım.. Uygur özerk bölgesindeki "Türk"lerle ,Türkiye'deki ermeniden dönme ayrılıkçı kürtleri birbirine karıştırmayalım.saygılarımla.
  Cevapla
 • alper kaya 13 yıl önce Şikayet Et
  filistine bosnaya agit yakanlar nerde!!. Sozde islamci basin ve yazarlar konu filistin olunca mangalda kul birakmiyorlar.Dogu Turkistanda iskenceye zulme maruz kalanlarda musluman neden kimsenin sesi cikmiyor.
  Cevapla
 • kara kara 13 yıl önce Şikayet Et
  hakan kaya ya. hakan kardeşim çok güzel yazmışsın yüreğine sağlık at gözlüğü takmış bu insanlar ne olduğunu belki görür diyecem ama adamdan sayıp okuyorlarmı ki bizim yorumları bilemiyorum
  Cevapla
 • mehmet enver 13 yıl önce Şikayet Et
  17 kişinin lafımı olur. ABD bunu çok güzel kullanır, çin'le pazarlık eder, istediklerini koparır ve 17 Uygur Türkünü verir.
  Cevapla
 • hakan kaya 13 yıl önce Şikayet Et
  Türk olsun taştan olsun.... Türkse adamın her yaptığı mübahtır değil mi.Bu adamlar çine başkaldırmış olabilir,gözlerini kan bürümüş ergenekon tarzı bir yapılanmanın içerisinde olabiir,pkk teroristleri gibide olabilir.ama Türk ya hemen buraya gelsinler.bu ne aymazlık bu ne işgüzarlıktır.teroristleri devletine ayaklananları ülkemize neden alıyoruz.yarın burdada ayaklanabilir.Kürtler dil isteyince yok uygur türkleri çinden isteyince vay efendim zulüm gördüler.aynı zulmü kürtler görünce nerdeydiniz.bumu sizin müslümanlığınız.
  Cevapla
 • hakan kaya 13 yıl önce Şikayet Et
  getirin buraya... Getirin türkiyeye getirin.zamanında 1.dünya savaşında anadoludan kaçan bulgar türklerine ve boşnaklara yaptığınız gibi getirin.onlarada arsalar evler verin.ayaklanmasınlar kardeşim onlarda çinde istedikleri gibi yaşıyorlardı.niye ayaklanıyor.ne zulmü görmüşler ki.çinliler gibi çalışmaktan korkuyorlar.hem türkçe konuşmak ve türkçe okul mu istiyorlar.çinde çince konuşulur kardeşim.çinde yaşayan herkes çinlidir.bunu böyle bilsin doğu türkistanlılar:)
  Cevapla
 • ahmet arımlı 13 yıl önce Şikayet Et
  çin ve uygurlar. Doğu Türkistanda işgalci Çin in Uygur Türklerini asimile etmeye çalıştığı koca bir yalan.Çin zamanın büyük devletleriyle yaptığı pazarlıklar neticesi Bayrağı anayasası meclisi hükümeti askeri vatanı milleti olan bir devleti işgal etmiş Tibet ten de beter bir zulüm çarkı kurmuş.Bütün nükleer denemelerini burada yapıyor.İki kişi sokaklarında yanyana gezemez.Asimilasyon Kültür mücadelesidir zayıf kültür hakim kültür içinde doğalolandan daha hızlı erir kaybolur.Burada yapılan işgal ve soykırım.
  Cevapla
 • Bülent Bozkurt 13 yıl önce Şikayet Et
  ... Rabbim öz kardeşlerimize yardım eylesin Bizlere de hidayet nasip eylesin Bir gün islam sancağının önünde diz çökecek zalim çin abd israil avrupa İnşallah şerefli sancağı dalgalandıran millet gene biz oluruz
  Cevapla
 • ataberk ulusoy 13 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye'ye gelsinler!. Türkiye derhal devreye girip bu insanları kabul edeceğini bildirmelidir.Eğer Çin'e teslim edilirlerse derhal kurşuna dizileceklerini herkes biliyor.Müslümanlığı geçtim insanlık namına bu kardeşlerimizin hayatı kurtarılmalıdır.
  Cevapla