TÜM YORUMLAR

Ney'i neyle dinlemek daha güzeldir?
Ney'i neyle dinlemek daha güzeldir?
KÜLTÜR
01 Eylül 2010, 12:34
Ney'i neyle dinlemek daha güzeldir?
Çargah Ney Taksimi'nde Gitar, Suzidil Saz Semaisi'nde Tanbur, Hicaz Saz Semaisi'nde Ud, Şedaraban Saz Semaisi'nde Kanun veya Hüzzam Ney Taksimi'nde ritm sazların Ney'in nefesine nasıl uyum sağladığını hayal edin...
YORUMLAR 21
 • Ozan Han 9 yıl önce Şikayet Et
  madem öyle okuyun bakalım.... diyorsunuz ki Ney haramdır Müzik haramdır diğer sazlarla uğraşmak haramdır.... bana 1 tane delil gösterin Ayet ve Sahih hadislere dayanan haram olduğuna dair. şayet gösteremez iseniz, (haram diyenler için söylüyorum) sizin durumunuz Musiki ile uğraşanlardan çok daha vahimdir. Siz Cenab-ı Hakkkın yasak koymadığı bir konuya yasak getiriyorsunuz bi anlamda kendinizce (haşa) eksikleri tamamlıyorsunuz... Elbette her işte olduğu gibi bu işte de haram olan ve olmayan uygulamalar olabilir ama genellemek .....?
  Cevapla
 • ARZU GÜNDÜZ 9 yıl önce Şikayet Et
  doğrudur. Neyde diğer müzik aletleri gibi haramdır, o zaman Mevalana niye ney çaldı diyenlere gelince , Hz Mevlana ömrü boyunca ney çalmadı, raks etmedi, bunlara müsadede etmedi bunları sonrada gelen cahiller uydurdu şimdiki cahillerde bunlara itibar etti Mesnevisine Dinle Neyden diye başlamıştır fakat neyden kasıt müzik aleti değil Kemale Erimiş Kişi, Evliya anlamındadır, araştırın lütfen
  Cevapla
 • kalemtras 9 yıl önce Şikayet Et
  vay be... müzik ve ney haram ama internette sörf yapıp sağa sola yorum yapıştırmak helal! kanser virüsü gibi yorumlar var valla..
  Cevapla
 • Çelikbey 9 yıl önce Şikayet Et
  peki.... tamam ney haramdır. o zaman niye mevlana üflemiş bu aleti? Demi yani biraz düşünüpte yazarsak yarumları daha iyi olur diye düşünüyorum.
  Cevapla
 • Çelikbey 9 yıl önce Şikayet Et
  HARAM DEĞİL!. neyin neresi haram teoman bey. buna bir açıklama getirinde biz de bilelim.bizde ney çalıyoruz. bu ney gitar değil keman değil ki cafcaflı müzikler çalsın. ney dedin ilahidir.
  Cevapla
 • teoman oraloglu 9 yıl önce Şikayet Et
  ney haram dır. Ney ve müzik haram dır. bu bir nasihattir
  Cevapla