TÜM YORUMLAR

Müftü, kadınları bayram namazına çağırıyor
Müftü, kadınları bayram namazına çağırıyor
RÖPORTAJ
29 Temmuz 2012, 11:03
Müftü, kadınları bayram namazına çağırıyor
İstanbul Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran, yeni bir tartışmaya sebep olacak açıklamalarda bulundu.
YORUMLAR 26
 • Burak YILMAZ 8 yıl önce Şikayet Et
  diyanet zıvanadan çıktı. müftü efendi galiba bayramda hiç camiye gitmemiş. namazı biz zaten üst üste kılıyoruz. kadınları napacaz camide. gerçek din alimiysen ve kadınların ahiretini bu kadar düşünüyorsan tesettürle ilgili bir uyarıda bulunsanda bari hiç olmazsa ramazan da biz erkeklerin tutuğu oruçta zayi olmasa.
  Cevapla
 • mehmet boyraz 8 yıl önce Şikayet Et
  kaynaksız.... kafadan kaynak vermeden her türlü atıp tutmaya izin veriliyor ancak islam alimlerinin kitaplarından nakil yapılınca yorum yayınlanmıyor. hangi sebebe binaen izin verilmiyor anlayamıyorum doğrusu
  Cevapla
 • mehmet boyraz 8 yıl önce Şikayet Et
  kadın ve camii. erkeklerin camide cemaatle namaz kılmalarının, evde kıldıkları namazdan 27 derece daha fazla sevab olduğu, kadınların ise, evde namaz kılmalarının, camide namaz kılmalarından daha çok sevab olduğu hadis-i şeriflerle bildirilmiştir. kadınlar, cemaatle namaz kılmak için camiye gidemez. kadınların beş vakit namaz için veya cuma, teravih ve bayram namazları için, camiye gitmeleri caiz değildir. (redd-ül-muhtar) cuma namazının yalnız erkeklere farz olduğu çeşitli hadis-i şeriflerle bildirilmiştir. bunlardan ikisi şöyle: (cuma namazı, köle, kadın, çocuk, hasta olan kimse hariç, her müslümana farzdır.) [ebu davud, hakim] (namaz kıldırması için bir erkeğe emredip, sonra da cuma namazına gelmeyen erkeklerin evlerini başlarına yıksam diye düşündüm.) [buhari] bayram namazının şartları da cuma namazının şartları gibidir. bu bakımdan cuma namazına gitmeyen kadın, bayram namazına da gitmez.
  Cevapla
 • hüseyin kılıçparlar 8 yıl önce Şikayet Et
  kadının yeri. kadının yeri evidir
  Cevapla
 • ShadyKids 8 yıl önce Şikayet Et
  müftü bey. bayram namazında erkekler dahi cami dışına taşarak sokaklarda namaz kılarken kadınları nereye koymayı planlıyorsunuz ? hanımlar dinsiz imansız kalsın bizde istemiyoruz ama bunun yolu bumu ? cenaze namazına gelin bayram namazına gelin cumaya gelin yokmu kargaşa yaratmadan çözümü ?
  Cevapla
 • R.Mehmet 8 yıl önce Şikayet Et
  erkekler?. erkekleri çağırmıyorsa sorun yok aslında! :)
  Cevapla
 • Doğrucu Davut 8 yıl önce Şikayet Et
  ahir zamanda alim olmaz.... tamam gelsinler de nerede namaz kılacaklar? erkekler bayram namazında camide yer bulamıyor... ayrıca kadının evinde kıldığı namaz camide kıldığından daha hayırlıdır. hele ki ahir zaman diyeceğimiz ahlaksızlığın en üst seviyeye çıktığı bu çağda imamların-hocaların kadınlara karşı sürekli böyle propoganda yapmasını anlamakta güçlük çekiyorum... sonuç: ahir zamanda hocayım, alimim, profesörüm diyenin hiçbirine itimat etmemek lazım... 1400 yıldır herkes yanlış yapıyordu da, ahir zamanda bunlar mı doğruyu yapıyor?
  Cevapla
 • mubinkoçal 8 yıl önce Şikayet Et
  davet. kadınlarımız bayram namazını kılmazsa sorumlu tutulmazlar asıl gunahlardan,zinadan kurtulmak için yapılmayan farz ların yerine getirilmesi için davet edilmeli
  Cevapla
 • kesit 8 yıl önce Şikayet Et
  ne oluyor yahu!. burda caminin en uygun en münasip yerini kadınlara ayırdılar görseniz şu mesajı alırsınız "biz eve dönelim o halde kadınlar camiye gitsin ... " ramazan olunca cami hocalarına diyanet görevlilerine bişeyler oluyor .. ha birde belediyelere .. düşün ramazanımızın yakasından yahu!
  Cevapla
 • mehmet akif 8 yıl önce Şikayet Et
  ahhhh. ah bir de yorumlarımıza izin verilse ....
  Cevapla
 • Ragıp ÇAMLIBEL 8 yıl önce Şikayet Et
  hangi camide kılacak kadınlar yer var mı ?. sayın müftüye soralım erkekler bayram namazlarında yer bulamıyor ken kadınlara nerede hangi cami de yer bulacaksın hiç bayram namazı kılmadın mı yer kalmadığını hiç görmedin mi en az bu kadar daha cami gerekmez mi ? yoksa şöhret olmak için mi yapıldı bu açıklama allah akıl versin sokaklarda mı kılınacak
  Cevapla
 • salim onuk 8 yıl önce Şikayet Et
  hangi camiye gitsinler hocam. günümüzdeki mevcut camiler bayram namazlarında erkekleri bile almakta yetersiz kalıyorken kadınları nereye dolduracaksınız hocam?
  Cevapla
 • ibrahim genç 8 yıl önce Şikayet Et
  bayram namazı mı. erkeklere yer buldunuzda kadınları cağırıyorsunuz bayram namazı kadınlara farz mı kı
  Cevapla
 • Şinasi ÖZTÜRK 8 yıl önce Şikayet Et
  yapmayın be!. yorumların çoğu cahiliye ahlakından başka birşey değil. her nedense bizim insanımızda, ilim adamlarından dini öğrenmek değil, kendi bildiklerini onaylatmak "benim bildiğim dini bilgiler en doğrusudur" anlayışı var. çünkü bazıları hemen tepki göstermiş. birisi demiş ki kur'an'ın tek açıklayıcısı rasulullahtır, ama rasulullah(sav)ın yukarda anlatılan hadisini (özür halindeki hanımların bile bayram namazına gelip, hutbe dinlemesi ve duaya iştirak edilmesi tavsiyesini) hiç görmek bile istemiyor... bir başkaları camiye sığmamaktan bahsetmiş. imkanlar ona göre değerlendirilemez mi? rasulullah zamanında önde erkekler, onların arkasında kadınlar saf tutarak 5 vakit namaz kılındığını görse bu tipler o'na da itiraz ederlerdi herhalde. imam-ı azam hazretlerinin dediği gibi; ilmi, "benimki doğru" diye değil; "hangisi daha doğru" diye tartışmayı öğrenelim lütfen!
  Cevapla
 • Abdullah Öz 8 yıl önce Şikayet Et
  gökhan sert: baküde cuma namazı kıldım, diyanet camisinde...şehitlik camisinde de kıldım... şöyle oluyor: 4 rekat ilk sünnet,hutbe,2 rekat farz,4 rekat son sünnet,tesbih ve dua...farzdan sonra çıkanı görmedim..imam türkiye'den,diyanetten..diyanetin bu çifte standardını hala anlayamadım...geleksel statükoya kimse itiraz etmiyor,suya sabuna dokunmuyor,devletten emekli olana kadar vaziyeti idare mi ediyor? yoksa,azerileri namaza alıştırmak için mi yapılıyor anlamış değilim.
  Cevapla