Adana

İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond, Adana'da

16:51 15 Ocak 2016
İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond, Adana'da

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Rusya'nın Suriye'deki müdahalelerinin ülkedeki rejime hayat verdiğini savundu.

Hammond, Adana Valisi Mustafa Büyük ve diğer ilgililerle birlikte Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Adana Sarıçam Konaklama Tesisi'nde yaşayan Suriyelileri ziyaret etti.

Burada ana sınıfında, okulda ve el sanatları kursunda eğitim alan çocukların sınıflarını gezen Philip Hammond, kadınların dikiş-nakış yaptığı atölyede de incelemede bulundu. Daha sonra çadır kent içindeki marketi ziyaret eden Hammond, Suriyelilerin alışveriş yaparken kullandığı Kızılay Kart hakkında da bilgi aldı. Vali Büyük de Hammond'a çadır kent ve Adana'da yaşayan Suriyelilerle ilgili bilgi verdi.

Daha sonra Ceyhan ilçesindeki Arama Kurtarma Derneği'nde (AKUT) eğitim alan Suriyelileri de ziyaret eden konuk bakan, burada gerçekleştirilen arama-kurtarma ve yangın söndürme tatbikatını izledi.

Tatbikatın ardından Suriyelilerle görüşen Philip Hammond, bir sığınmacının, Rusya'nın Suriye'deki saldırılarından bahsetmesi üzerine, "Rusya'nın müdahaleleri Suriye'deki rejime hayat veriyor. Yapabileceğiniz en iyi şey, Rusya'nın sivillere yönelik saldırıları hakkında bilgi toplamak ve bunu uluslararası basına yansıtmak" diye konuştu.

Kendilerinin halihazırda sivillerin yaşadığı bölgelerin bombalanmasına ve kuşatma taktiğine son verilmesini, bu bölgelere insani yardım ulaştırılmasını talep ettiklerini vurgulayan Hammond, şunları kaydetti:

"Bunlar masadaki 3 temel talep. Ruslar taleplerimizi destekleyeceklerini söylüyorlar, ancak elbette yaptıkları şey bundan farklı. Halep'in kuzeydoğusunda, Türkiye sınırının desteklenmesine yönelik uluslararası girişimin bazı sonuçlar vermeye başladığı görülüyor. Burada ekiplerinizle çok büyük bir iş çıkarıyorsunuz. Bunu yaparken büyük tehlikeyle karşı karşıya olduğunuzu biliyorum ama bu Suriye halkına, Suriye'de ılımlı insanların olduğuna dair güçlü bir mesaj veriyor."

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.