Adana

TMMOB 11. Enerji Sempozyumu

11:34 14 Aralık 2017
TMMOB 11. Enerji Sempozyumu

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) 11. Enerji Sempozyumu Adana'da başladı.

Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinliğin açılışında konuşan Sempozyum Yürütme Kurulu Başkanı Bülent Damar, TMMOB'un bilim ve tekniğin kılavuzluğunda, enerji konusunu irdelediğini kaydetti.

Enerji alanında var olan sorunların ve çözüm önerilerinin tartışılacağı, alanın tüm bileşenlerinin kendini ifade edebileceği bir zemin yaratmak için TMMOB'nin enerji sempozyumlarını 1996 yılından bu yana iki yılda bir düzenlediğini ifade eden Damar, şöyle konuştu:

"Bugünün dünyasında enerji insanın yaşamını sürdürebilmesi için vazgeçilmez bir unsurdur. Bu nedenle TMMOB, enerjiyi insanların yaşamı için bir insan hakkı olarak kabul etmektedir. Bu insan hakkının elde edilmesi, kullanılmasında bilim ve tekniğin en önemli unsurlar olduğunun bilincinde olarak enerji konusunu sürekli irdelemektedir. Enerji kaynakları doğada bulunmakla birlikte, bu kaynakların insanın yararlanabileceği ve kullanabileceği bir araç haline getirilebilmesi endüstriyel faaliyetleri gerektirmektedir. Bu endüstriyel faaliyetler ise hem kısıtlı olan kaynakları hızla tüketmekte hem de bu işlemler sırasında doğayı belli ölçüde kirletmektedir."

Damar, TMMOB olarak, enerjinin temin, kullanım ve sunumunun kamu hizmeti anlayışı içinde yapılması gerektiğine inandıklarını kaydetti.

Türkiye'de yaşayanların enerji yönünden çağdaş yaşam sürdürmesinin, ancak topluma yeterli, sürekli, kaliteli, çevresine zarar vermeyen ve ekonomik gücünü zorlamayan bir yapıda enerji temin edilmesiyle mümkün olabileceğini belirten Damar, bu nedenle 11. Enerji Sempozyumu'nun ana temasını "Enerjinin Geleceği" olarak belirlediklerini söyledi.

16 Aralık tarihine kadar devam edecek sempozyumda, "Dünyada ve Türkiye'de Enerjinin Geleceği", "Enerjide Planlama ve Ekonomi", "Enerjide Öncelikler", "Enerji ve Savaş", "Enerji, Çevre ve Toplum", "Küresel Enerji Rekabeti", "Enerji Kaynakları ve Teknolojik Gelişmeler", "Adana, Mersin, Hatay ve Çevresindeki Yerel Enerji Sorunları ve Enerji Kooperatifleri" konularında oturumlar düzenlenerek.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.