Adana

Çukurova'nın Afrikalıları

11:57 15 Ocak 2018
Çukurova'nın Afrikalıları

İSMİHAN ÖZGÜVEN - Osmanlı İmparatorluğu döneminde kimi muhafız kimi de işçi olarak Anadolu'ya getirilen ve Adana'ya yerleştirilen Sudanlıların torunları, atalarının yüzyıllarca önce yeni bir yaşama başladıkları Çukurova topraklarında farklı görünüşleri ile geçmişten izler taşıyor.

Ataları Sudan'ın For bölgesinden getirilerek Adana'nın Yumurtalık ilçesinde "Forlar" adıyla kurulan köye yerleştirilen ve bir dönem sayıları 700'e kadar ulaşan Afrika kökenli Çukurovalıların geçmişlerine ilişkin tek bildikleri, başka bir ülkeden gelmiş olmaları.

Atalarının gelenek ve göreneklerini unutan Forlular, bir zamanlar köy olan daha sonra Yumurtalık ilçesi Asmalı Mahallesi'nin sokağı haline getirilen yerleşim yerlerinde az sayıdaki nüfuslarıyla yörenin gelenek ve göreneklerine uygun yaşıyor.

Çukurovalı Afrikalılardan Ahmet Atarcık, atalarının Sudan'da For diye bilinen bir yerden Adana'ya gelerek yerleştiği bilgisine sahip olduğunu söyledi.

- "Başka dil bilmiyoruz sadece Türkçemiz var"

Kökenleriyle ilgili ne babası ne de dedesinin bir şey hatırladığını dile getiren Atarcık, "Buraya Sudan'dan bir kısım söylentiye göre muhafız bir kısım söylentiye göre de işçi olarak gelmişiz. Tam bilmiyoruz. Çok karışmışız. Zaman içerisinde evliliklerle çok karışmışız. Tam yozlaşmışız. Sudanlıyım da diyemiyorum. Bizimkiler geldiğinde Arapça konuşurlarmış. Kürtler ile evlilik yapmışız ama Kürtçe de bilmiyoruz. Başka dil bilmiyoruz sadece Türkçemiz var." diye konuştu.

Bir zamanlar köylerinde nüfuslarının çok kalabalık olduğunu aktaran Atarcık, zaman içerisinde birçok kişinin buradan göç ettiğini ve sokakta 30 kişinin ancak kaldığını kaydetti.

Hiç kimseyle bir sorunları olmadan yaşantılarını sürdürdüklerini vurgulayan Atarcık, şunları söyledi:

"Biz Türkiye'de doğmuş, büyümüş ve buranın şartıyla hareket ediyoruz. Türk vatandaşız Allah'a şükür aynı bayrak altındayız. Kimse bizi ayırt etmez. Bu Arap'tır bilmem nedir falan demez. Kimseyle sorunumuz olmaz. Bütün çevre köyler 'Forlar' denildiği zaman bilir, tanır. Urfalı Kürt, Adanalı Yörük nasıl yaşıyorsa ben de aynıyım, hiçbir ayrımımız yok. Biz hepimiz kardeş olarak yaşantımıza devam ediyoruz."

Muzaffer Atarcık da köklerinin Sudan'dan gelme olduğunu bilmek dışında bir bilgileri olmadığını dile getirdi.

Sudanlı olmayan biriyle evlendiğini ve dört çocuğu bulunduğunu ifade eden Atarcık, ülkelerinin Türkiye olduğunu ve burada yaşamaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Atarcık, bir zamanlar köy olan bölgede çok kalabalık bir nüfusa sahip bulunduklarını şimdi kökleri Sudan'dan gelen sadece dört hane kaldığını vurguladı.

Mahalle imamı Cuma Binbir de beş yıldır burada görev yaptığını ve ilk geldiğinde farklı renkte kişileri görünce şaşırdığını kaydetti.

Sudan'dan gelenlerin renklerinin bile artık değiştiğini dile getiren Binbir, "Zamanla dillerini, geçmişlerini unutmuşlar Türkleşmişler. Memleket, yurt olarak burayı seçmişler bizden bir farkları yok. Kendimizden bir parça olarak görüyoruz, hiçbir problemimiz yok. Kültürleri de bizim kültürümüz." dedi.YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.