Adana

Yumurtalık'ta kurulacak petrokimya tesisi

14:42 09 Mart 2018
Yumurtalık'ta kurulacak petrokimya tesisi

Adana Ticaret Odası Meclis Başkanı Tarkan Kulak, Cezayir'in milli enerji şirketi ile Rönesans Endüstri arasında imzalanan protokolle, Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi'nde kurulacak 1 milyar dolarlık petrokimya tesisinin başka yatırımları da bölgeye çekeceğini bildirdi.

Kulak, yaptığı yazılı açıklamada, kente yapılan her yatırımın takipçisi olduklarını belirtti.

Her yatırım müjdesinde, ayrı bir heyecan duyduklarını aktaran Kulak, şunları kaydetti:

"Adana stratejik konumu, kara, demir ve havayolu ulaşım bağlantılarıyla yatırımcılar için bir cazibe merkezi. Mersin Limanına 98, İskenderun Limanına 80, Yumurtalık Limanına 40 kilometre mesafede olan kentimiz, yatırımcılar için kaçırılmayacak fırsatları bünyesinde barındırıyor. Yumurtalık Serbest Bölgesi'nde polipropilen petrokimya tesisinin kurulacağı müjdesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi.

Bu müjde müthiş bir sinerji oluşturdu, bölgeye güç ve moral verdi. Geleceğe dair umutlarımız çok büyük. Ülkemizin 2023'te 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşması için yeni bir Marmara'ya ihtiyaç vardı. Bunun için de bölgemiz biçilmiş kaftandır. Bu büyük yatırım, başka yatırımları da peşinden sürükleyecektir."

YORUMLAR

ETİKETLER
Tarkan Kulak
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.