Adana

3-4 yılda meyve veriyor! Adana'daki aşılı harnup çalışmaları olumlu sonuçlandı

10:10 23 Eylül 2022 7 Yorum Var
3-4 yılda meyve veriyor! Adana'daki aşılı harnup çalışmaları olumlu sonuçlandı

Adana'da başlatılan 3-4 yılda bir meyve veren aşılı harnup fidanı deneme çalışmaları olum sonuçlandı.

Adana Orman Bölge Müdürlüğü ve Adana Orman Fidanlık Müdürlüğünce, ülke ve orman köylüsünün  ekonomisine ciddi katkıları bulunan harnup ile ilgili bir yeniliğe daha imza atıldı.

Adana Orman Fidanlığında aşılı harnup fidanı deneme çalışmaları başlatıldı. Aşılama çalışmaları ilk örneklerinden olumlu  sonuçlar alındığı görüldü. Başlatılan aşılama çalışmalarından elde edilen sonuçlarına göre ilerleyen yıllarda aşılı harnup fidanı üretiminin yaygınlaştırılması planlanıyor.

"9-11 YIL İÇERİSİNDE GİDERLERİ KARŞILAYABİLİR"

Adana Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz “Tohumdan elde edilen fidanlarla tesis edilen harnup bahçeleri 9-11 yıl içerisinde giderleri karşılayabilir ürün vermeye başlarken; aşılı harnup fidanları ile tesis edilecek bahçelerde bu sürenin 3-4 yıla düşürülmesi hedefleniyor.  İlerleyen yıllar içerisinde kurulan bahçelerde ürün rekoltesi hızlı bir artış göstermektedir. Bu durum gerek bahçelerin daha erken ürün vermeye başlaması ve gerekse elde edilen ürünün kalitesinde artışı beraberinde getirecektir" dedi.

"HALKIMIZIN HARNUP BAHÇESİ KURMALARINI TEŞVİK EDİYORUZ"

Gelir getirici tür ağaçlandırmalarında harnup fidanı dikimine önem verdiklerini vurgulayan Yılmaz, "Ayrıca halkımızın özel ağaçlandırma yoluyla arazilerinde harnup bahçesi kurmalarını teşvik ediyoruz. Bu konuda Genel Müdürlüğümüzün orman köylerinde 30 dekara kadar olan arazilerde yapılacak özel ağaçlandırmalara proje maliyet bedelinin yüzde 65' i ve 30 dekarı aşan araziler ile orman köyleri dışındaki yerlerde ise yüzde 25' i hibe olmak üzere desteği bulunmaktadır" diye konuştu.

YORUMLAR

7 Yorum Var
 • Sinan 1 yıl önce Şikayet Et
  Ayrica her bir cekirdeginin agirligi 0.20 cent agirliginda ister kucuk ister buyuk faketmiyor,5 tanesi 1 karat geliyor,usenmedim tarttim dogru cikti 1 karat pirlanta ile 5 adet cekirdek ayni agirliga tekamul ediyor,karat adini burdan almiş pirlantada ölcü birimi olarak kullaniliyor
  Cevapla
 • a.60 1 yıl önce Şikayet Et
  Aşısız olanı çok dikenli ve verimsiz oluyor.
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • bülent özkan 1 yıl önce Şikayet Et
  4 yılda 1 değil 3-4 yıl sonra ürün vermeye başlayan fidan geliştirildi. Normalde fidan 9-11 yıl sonra ürün verir, yapılan çalışma ile bu süre 3-4 yıla düşürüldü. haber başlığını ve içerikteki yanlışları düzeltin.
  Cevapla
 • master 1 yıl önce Şikayet Et
  Ağacın meyvesi keçinin boynuzuna benzediği için bu adı almıştır. Bu bitki, Roma döneminden günümüze gelmiş harnup (keçiboynuzu) çiçeklerinden ötürü Anadolu'da harnup olarak da bilinir. Ağacın meyvesi hem insanların tüketebileceği gıda türlerinde hem de hayvan yeminde kullanılır. yani harnup başka bir tür diyen arkadaşa duyurulur :))
  Cevapla
 • Hasan abak 1 yıl önce Şikayet Et
  Çöplükte düşen bir çekirdekten çıkan küçücük 7...8 cm. Boyundaki harnup fidanı oradan aldım saksıya ektim 2 yılda bayağı büyüdü evimin önünde kaldırıma ektim 12...13 yıl oldu koskocaman ağaç oldu ilkdefa bu yıl verdi birileri geldi topladım pekmez yapayım yarı yarıya paylaşırız dedi 10 kg.pekmez çıktı paylaştık ama hırsızı çok gece gelip topluyorlar toplanan kadar asker gibi nöbet tuttum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.