Adıyaman

Kaya parçasında 70 milyon yıllık fosil bulundu

10:21 01 Mart 2021 4 Yorum Var
Kaya parçasında 70 milyon yıllık fosil bulundu

Adıyaman’ın Sincik ilçesinde bir kaya parçasında 70 milyon yıllık bir fosil bulundu.

Sincik ilçesine bağlı Şahkolu köyü sınırlarında 70 milyon yıllık bir fosil bulundu. Avcılık yaptığı esnada dinlenmek için oturduğu kaya parçasının yüzeyindeki farklı şekildeki kabartmayı fark eden Mehmet İz isimli vatandaş durumu Adıyaman Müze Müdürlüğüne bildirdi. Mehmet İz’in ihbarı üzerine Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Özcan’a kaya parçasının fotoğrafını gönderdi. Yapılan incelemede kaya parçasındaki kabartmanın, çoğu denizlerde, bir kısmı tatlı ve acı sularda, bir kısmı da karada yaşayan 70 milyon yıllık Gastropod (karından bacaklılar) alemine ait bir hayvan fosili olduğu tespit edildi. Fosilin yaklaşık 20 santim uzunluğunda, 7 santim genişliğinde olduğu belirtildi. Müze Müdürü Mehmet Alkan ve Mehmet İz, fosilin bulunduğu kayada incelemede bulundu.

Fosili fark eden Avcı Mehmet İz, ava giderken oturduğu kaya parçasındaki fosilin dikkatini çektiğini ve yetkililere bilgi verdiğini söyledi.


Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan ise Gastropod aleminden olan olan bu fosilin yumuşakça grubundan olduğunu belirterek, “Bunlar sığ olmayan denizel alanda, göllerde ve karalarda bulunmaktadır. Burada da bir kaya üzerine sabitleşmiş şekilde, ortaya çıkıyor. Bu fosil kayaçların yaşlarını tespit etmekte de kullanılan bir fosildir. Yaklaşık 70 milyon yıllık olan bir fosil kaya üzerinde karşımıza çıkmaktadır” diye konuştu.

YORUMLAR

4 Yorum Var
 • geohrn 1 yıl önce Şikayet Et
  bende çok sayıda var
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • YILMAZ 1 yıl önce Şikayet Et
  İnsan oğlu meraklı bir varlık olarak yaratılmıştır. Allah'ın bir lütfu olarak verilen merak hissi ve akıl nimeti olmasaydı diğer canlılardan ne farkımız olurdu? Bizlere, geçmişten haberler sınırlı da olsa ışık, fosiller vs ulaştırıyor. Peki ya gelecekten haberleri kimden ve nasıl almak gerek. Orası kimimize net kimimiz tam bir muammadır. Onu da bu iki nimetten daha üstün olan İman nimeti ile ancak alabiliriz. Zira nesneler gelecek için geçmişten taşıdıkları kadar açıklıkta bilgi (yaradılışlarındaki mükemmeliyeti ve benzersizliğini anlamadan) vermezler. O bilgiler salt akıl ile alınamıyor. Ancak İman sahibi 1 akıl ile alınır. Salt akıl ile olsaydı hiçbir bilim insanı Evrimi zırvalamazdı.
  Cevapla
 • Bej-i lüle 1 yıl önce Şikayet Et
  70 milyon yıl mı? Nasıl hesapladınız; ilginç.
  Cevapla
 • yusuf 1 yıl önce Şikayet Et
  nuh tufanının bilimsel bir kanıtı inanmak isteyene
  Cevapla
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.