Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’da KOBİ’lere patent semineri verildi

12:43 30 Nisan 2018
Afyonkarahisar’da KOBİ’lere patent semineri verildi

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Teknoloji Transfer Ofisi tarafından küçük ve orta ölçekli işletmeler ve akademisyenler için Uygulamalı Patent Eğitimi düzenlendi.

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi (OSB) konferans salonunda gerçekleştirilen seminere, OSB çatısı altında bulunan işletmelerin yetkilileri ve temsilcileri katıldı.

Seminerin açılışında konuşan Kamu-Sanayi-Üniversite iş birliği koordinatörü Barış Gökçe, seminerin iki aşamalı yapılacağını belirterek, seminerin ikinci bölümünün üniversitede gerçekleştirileceğini dile getirdi.

Türk Patent ve Marka Kurumu Sinai Mülkiyet uzmanı Hakan Bayram, Türk Patent Enstitüsü’nün adının yeni çıkan kanun 6796 sayılı kanun ile değiştirildiğini belirterek, telif hakkı ve sinai mülkiyet hakkı konularında sunum yaptı.

Bayram, 6796 sayılı kanun ile kurum ve iç yapısında değişiklikler olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Mesela patent uzmanlarının ismi, sinai mülkiyet uzmanı olarak değişti. Pek çok yenilik geldi. Bu yeniliklerden biri de özellikle üniversitelerde yapılan buluşların sinai mülkiyet haklarıyla ilgili. Artık üniversite imkanlarını kullanarak bir buluş yapan akademisyen, buluşunun patentini tek başına alamayacak. Üniversite izni olmadan alamayacak. İsterse üniversite bu buluşun patentini alabilecek. Ama üniversite bu buluştan bir gelir elde ederse bu gelirin en az üçte birini buluş sahibine vermek zorunda olacak. Böyle önemli bir yenilik getirildi."

Fikri hakların telif hakları ve sinai mülkiyet hakları olarak temel anlamda ikiye ayrıldığını belirten Bayram, telif haklarıyla ilgili konularda yetkili kurumun Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından yürütüldüğünü, sinai mülkiyet haklarıyla ilgili işlemleri ise Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından gerçekleştirildiğini vurguladı.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.