Afyonkarahisar

Emirdağ’da Yurt Dışı Vatandaşlar Festivali düzenledi

11:15 18 Temmuz 2022
Emirdağ’da Yurt Dışı Vatandaşlar Festivali düzenledi

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) destekleriyle Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde Yurt Dışı Vatandaşlar Festivali düzenlendi.

Festivalde konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, 1978 yılında Emirdağ’dan Belçika’ya 17 bin civarı, Fransa’ya ise 56 bin kişinin çalışmak için gittiğini belirterek, Belçika’nın, Fransa’nın gelişmesinde Türklerin emeklerinin çok büyük olduğunu kaydetti. 

Büyük çoğunluğu Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlar yaz aylarının gelmesiyle birlikte tatillerini geçirmek için memleketlerine gelmeye başladı.  Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) yurt dışında yaşayan vatandaşların yoğun olarak bulunduğu şehirlerde ise Yurt Dışı Vatandaşlar Festivalleri düzenliyor. YTB son olarak vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde Afyonkarahisar Valiliği ve Belediye Başkanlığı işbirliğinde geniş katılımla festival geçekleştirdi. Festivalde konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, 1978 yılında Emirdağ’dan Belçika’ya 17 bin civarı, Fransa’ya ise 56 bin kişinin çalışmak için gittiğini belirtti.

BELÇİKA'NIN, FRANSA'NIN GELİŞMESİNDE TÜRKLERİN EMEKLERİ ÇOK

200 binden fazla Emirdağlının Belçika’da ve Fransa’da hayatlarına devam ettiğini aktaran Eren, Belçika’nın, Fransa’nın gelişmesinde Türklerin emeklerinin çok olduğunu söyledi. Birinci nesilin çok büyük zorluklar yaşadığının altını çizen Eren “Artık dördüncü nesile ulaşmış durumdayız” dedi. 

Ülkemizin eskisine oranla yurt dışında yaşayan vatandaşlarına daha çok sahip çıktığına dikkat çeken Eren “Bunun da temel sebebi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’yi yönetmeye başladığı tarih olan 2002 yılından itibaren vatandaş, insan odaklı bir politika uygulanmasıdır. Türkiye dış ve iç politikasında artık vatandaşı da merkeze alıyor. Artık yurt dışında yaşayan vatandaşlara sadece işçi olarak, döviz getiren olarak bakılmıyor. Aynı zamanda sosyal, kültürel ihtiyaçları olan insanlar olarak bakıyor” şeklinde konuştu. 

BELÇİKA'DAN, FRANSA'DAN, ALMANYA'DAN KALICI ADIMLAR BEKLİYORUZ

Yurt dışında yaşayan vatandaşların Türkiye’ye geldiklerinde onların yanlarında olmaya gayret ettiklerini dile getiren Eren şunları kaydetti: “Artık ırkçılık ve ayrımcılık hususunda Belçika’dan, Fransa’dan, Almanya’dan kalıcı adımlar bekliyoruz. Bu insanlar gece gündüz çalışıyorlar ve terlerini akıtarak çalıştıklarını çocuklarına, torunlarına, ailelerine harcıyorlar. Yurt dışındaki vatandaşlara çok daha fazla sahip çıkmamız lazım. Avrupalı Türkler sizlere mesajımız var. Lütfen bulunduğunuz ülkelerde seçimlere katılalım. Okullardan Türkçe eğitimiyle alakalı talepte bulunalım."

Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı da programda “Bulunduğunuz ülkelerde bizleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletini en güzel temsil eden gönül elçileri olduğunuzu düşünüyoruz. Gençlerin ülkede bağını kuvvetlendirecek buralarda ilişkisini daha sağlamlaştıracak her türlü şeyi sizlerle projelendirip yapmak için hazırız.” diye konuştu.
Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu da birer konuşma yaptı. Daha sonra festival kapsamında sanatçı Sinan Akçıl sahneye çıktı.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.