Ağrı

Tarihi kütüphane, minik okuyucuları ağırladı

09:21 02 Nisan 2018
Tarihi kütüphane, minik okuyucuları ağırladı

Doğubayazıt ilçesindeki tarihi "Ahmed-i Hani Halk Kütüphanesi", Kütüphaneler Haftası'nda minik kitapseverleri ağırladı.

Doğubayazıt'ta 1914 yılında inşa edilen ve dokusuna uygun restorasyonu yapılan tren garı, 2015 yılından itibaren Ahmed-i Hani Halk Kütüphanesi olarak hizmet vermeye başladı.

Aslına uygun mimari yapısı, hızlı internet erişimi ve 20 bin kitap envanteriyle Doğubayazıtlı gençlerin ilgi odağı haline gelen kütüphane, Kütüphaneler Haftası'nda anaokul ve ilkokul öğrencilerine ev sahipliği yaptı.

Etkinlikler kapsamında ayrıca, tarihi kütüphane tarafından düzenlenen kitap okuma yarışmasında dereceye giren öğrenciler de ödüllendirildi.

Doğubayazıt Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Ulaş Akhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kütüphanenin mimari yapısı ve zengin kitap envanteriyle Türkiye'de örnek kütüphaneler arasında yer aldığını söyledi.

Gelecek nesillerin okuyan, düşünen ve sorgulayan bireyler olarak yetişmeleri için çaba sarf ettiklerini anlatan Kaymakam Akhan, şöyle konuştu:

"250 bin liralık bütçeyle restorasyonunu tamamladığımız Ahmed-i Hani Halk Kütüphanesi, hizmete girdikten sonra özellikle ilçedeki gençlerimiz ve çocuklarımız tarafından yoğun ilgi görmeye başladı. Özellikle son zamanlarda kütüphanemizde üniversite sınavlarına, KPSS sınavlarına hazırlanan gençlerimiz kütüphaneyi çok aktif olarak kullanmaktadırlar. Tarihi kütüphanemiz dışında ayrıca hem Kaymakamlık hem de Belediye olarak ilçemiz genelinde de topyekun bir eğitim ve kültür seferberliği başlattık."

Ahmed-i Hani Halk Kütüphanesi Müdürü Seyfettin Sülkü ise, 1914'te Rus işgali sırasında tren garı olarak kullanılan binanın 2014 yılında aslına uygun olarak restore edildikten sonra 2015 yılında kütüphane olarak tahsis edildiğini dile getirdi.

Tarihi kütüphaneye Kütüphaneler Haftası'nda özellikle anaokul ve ilkokullardan öğrenci gruplarının yoğun ilgi gösterdiğini vurgulayan Sülkü, "Bu sene 54. Kütüphaneler Haftası'nı kutladık. Hafta boyunca öğrencilerimiz kütüphanemize büyük ilgi gösterdi. Özellikle ilçemizdeki anaokul ve ilkokullardan gelen minik ziyaretçilerimize kitap sevgisini aşılamak ve kütüphanelere sık sık gelmeleri gerektiği hususunda faydalı bilgiler verdik." diye konuştu.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.