Ağrı

Doğubayazıtlı kadınlar "Hanımeli Çarşısı" ile hayata tutunuyor

11:59 16 Mayıs 2018
Doğubayazıtlı kadınlar "Hanımeli Çarşısı" ile hayata tutunuyor

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde, kadınların istihdamına ve ekonomik katkısını ön plana çıkarmak için kaymakamlık ve belediye tarafından açılan "Hanımeli Çarşısı", ilçedeki kadınların hayata daha sıkı tutunmasını sağlıyor.

Doğubayazıt ilçesinde huzurun sağlanmasının ardından İçişleri Bakanlığınca Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında görevlendirme yapılan Doğubayazıt Belediyesinin yanı sıra Doğubayazıt Kaymakamlığı, birbirinden özel yatırımlarla ilçe halkının hayatını değiştiriyor.

Son olarak ilçedeki kadınlar için aile destek merkezleri bünyesinde ücretsiz istihdama yönelik kurslar açan kaymakamlık, kurslarda üretilen el emeği göz nuru ürünler için "Hanımeli Çarşısı"nı açtı.

Belediye desteğiyle açılan çarşıya kurslarda ürettikleri ürünleri getirerek sergileyen kursiyerler, bir taraftan aile ekonomilerine önemli miktarda katkı sağlarken, diğer yandan kendilerini kanıtlamanın mutluluğunu yaşıyor.

Kurs dışından gelen kadınların da ürünlerini pazarlayabildiği çarşıya ilçe halkı yoğun ilgi gösteriyor.

- "Burada amaç sadece para kazanmak değil"

Meslek edindirme kurslarında eğitim veren usta öğretici Yıldız Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçedeki görevlendirme sonrası özellikle kadınların istihdamına yönelik önemli çalışmaların yapıldığına dikkati çekti.

Açılan kurslar ve Hanımeli Çarşısı'nın, erkeklerin kadınlara olan bakış açısını da değiştirdiğini vurgulayan Turan, "Burada amaç sadece para kazanmak değil. Biz kurslarda yaptıklarımızı Hanımeli Çarşısı'nda sergileyerek kadınların hem iyi birer anne ve eş olduklarını hem de erkekler gibi bir işe yaradıklarını kanıtlamış olduk. Yani toplumda erkeklerin kadınlara olan bakış açısını değiştirdik." dedi.

- Aileler geçimini çarşıdan sağlıyor

Evde yaptığı el işlerini çarşıya getirerek pazarlama imkanı bulduğunu anlatan 3 çocuk annesi Nihal Erdoğan, çocuklarının ihtiyaçlarını artık çok kolay karşılayabildiğini dile getirdi.

Erdoğan, "Ürünlerimi evde yapmıştım fakat satacak yer yoktu. Allah bu çarşıyı bizim hizmetimize sunanlardan razı olsun. Yaptığımız el emeği, göz nuru ürünlerimizi artık çok kolay şekilde satarak ailelerimizin geçimine yardımcı oluyoruz." diye konuştu.

17 yaşındaki kursiyer Edanur Akdi de artık ailesine yük olmadan kendi ihtiyaçlarını karşılayabildiği için çok mutlu olduğunu ifade etti.

İki kardeşinin okuduğunu belirten Akdi, "Önceden yaptığımız ürünler elimizde kalıyordu. Bu kurslar ve çarşı sayesinde yaptıklarımı artık çok rahat şekilde satarak hem kendi ihtiyaçlarımı karşılıyor hem de aileme yardımcı oluyorum." ifadelerini kullandı.

Sevda Dülek de 4 çocuğunun okuduğunu belirterek, kurslarda yaptıklarını Hanımeli Çarşısı'nda satarak çocuklarının masraflarını karşıladığını anlattı.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.