Ağrı

Ahmed-i Hani 2. Kültür, Sanat ve Turizm Festivali

15:56 30 Eylül 2018
Ahmed-i Hani 2. Kültür, Sanat ve Turizm Festivali

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde bu yıl ikincisi düzenlenen Ahmed-i Hani Kültür, Sanat ve Turizm Festivali kapsamında Grup Abdal sahne aldı.

Ağrı Valiliği, Doğubayazıt Kaymakamlığı, Doğubayazıt Belediyesi ve Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) işbirliğiyle organize edilen festivalde, vatandaşlar Grup Abdal'ın seslendiği türkülere eşlik etti.

Doğubayazıt Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Zafer Engin, konserin ardından sahneye çıkarak grup üyelerine teşekkür plaketi takdim etti.

Kaymakam Engin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, festivalin görkemli ve coşkulu şekilde başladığını söyledi.

Festivale katılımın oldukça yoğun olduğuna dikkat çeken Engin, "Özellikle Ahmed-i Hani Türbesi önündeki açılışın ardından İshak Paşa Sarayı’na kadar ay yıldızlı bayraklarla devam eden anma yürüyüşümüz ile Grup Abdal konserinde halkımız ile misafirlerimizin birlikte çektiği halaylar, doğusundan batısına bu ülkenin insanları olarak kardeşlik bağlarımızın ne kadar güçlü olduğunu tüm dünyaya göstermiş oldu." diye konuştu.

Doğubayazıt'ın içinde barındırdığı tarihi ve kültürel miraslarla doğunun kültür başkenti olma yolunda hızla ilerlediğini kaydeden Engin, şunları söyledi:

"Valiliğimizce ilçemizde organize edilen festival, İshak Paşa Sarayı, Ahmed-i Hani Türbesi, Bayezid Cami ve 3 bin yıllık Urartu Kalesi'nin bulunduğu tarihi bölgede düzenlenmesi sebebiyle tam da adına yakışır bir şekilde başladı ve devam ediyor. Kültür stantları, hat sanatlarımız, yöresel halk oyunları gösterilerimiz ve konserlerle festivalimiz ikinci gününde de doğunun kültürel zenginliklerini ziyaretçilerine sunmaya devam ediyor."

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.