Aksaray

Gaziden terör destekçisi siyasetçilere eleştiri

12:05 04 Temmuz 2016
Gaziden terör destekçisi siyasetçilere eleştiri

ÖZKAN BEYER/TURAN KAZAK - Hakkari'de PKK terör örgütünün Geçimli Jandarma Karakolu'na gerçekleştirdiği ve 8 askerin şehit düştüğü saldırıda gözüne şarapnel isabet etmesi sonucu yaralanan gazi jandarma er Hakan Çelik, "Hiç kimse dokunulmazlık zırhının arkasına saklanıp teröre destek veremez. Türkiye o zırhı deler ve sizi tıpkı teröristler gibi bulup yargılar. Türkiye bir hukuk devletidir ve sizin zırhınızı delecek güçtedir." dedi.

Aksaray'da yaşayan 28 yaşındaki Hakan Çelik'in, vatani görevini yaptığı Çukurca ilçesindeki Geçimli Jandarma Karakolu'na 4 Ağustos 2012'de terör örgütü tarafından saldırı düzenlendi.

Burada 8 silah arkadaşının şehit olmasına şahitlik eden Çelik, el bombasının yakınında patlamasıyla gözüne şarapnel isabet etmesi sonucu yaralandı. GATA'daki tedavisinin ardından memleketi Aksaray'a dönen Çelik, SGK İl Müdürlüğünde hastalık servisinde çalışmaya başladı.

Silah arkadaşlarının, gözünün önünde şehit olmasını hafızasından silemeyen Çelik, halen psikolojik destek alıyor.

Terör gazisi Hakan Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olayı her hatırladığında üzüntü duyduğunu dile getirdi. Çelik, saldırı anını şöyle anlattı:

"Saat 22.30 sıralarında, gece görüş kamerasıyla gözetleme yaparken 4 teröristin sınırdaki tel örgülerden geçtiğini gördüm. Hemen karakol komutanına bilgi verdim. 'Atış serbest' komutuyla ateşe başladık. Çok yoğun ateş altındaydık. Yanımda bir el bombası patladı ve beni duvara fırlattı. Gözüme şarapnel parçaları girdi. Hiçbir yerim tutmuyor, bir şey hissetmiyordum. Yaşananların farkında bile değildim. Çatışma bittiğinde olan olmuş, 8 arkadaşımızı şehit vermiştik."

- "Teröre yurt içi ve dışında destekler var"

Çelik, terör örgütünün son zamanlarda saldırılarını artırdığını ve bunun asıl nedeninin teröre destek verenler olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Terör örgütü nasıl bu kadar tehlike arz ediyor, nereden besleniyor iyi analiz etmemiz lazım. Teröre yurt içi ve dışında destekler var. Bunu Avrupa'nın göbeğinde kurulan çadıra izin verilmesinde, PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'ye Amerika'nın silah ve destek vermesinde görebiliyoruz. Bir yerlerden besleniyor bu terör örgütü. Terör örgütüne verilen alenen destek de nedir? Bu, Türkiye'ye olan düşmanlıktan mı kaynaklanıyor bilmiyorum. Örgütünün sözde bayrakları yurt dışında ön plana çıkıyor. Bunları kabul etmek mümkün değil. Avrupa'nın, PKK'ya destek vermemesi gerekiyor."

Türkiye'nin en önemli meselelerinden birinin kendi içindeki teröristleri temizlemesi olduğunu vurgulayan Çelik, "Doğu'da bazı belediyelerin, TBMM çatısı altında bulunan bazı milletvekillerinin, bazı kurumların çalışanlarının teröre yardım ve yataklık yaptığını biliyoruz, görüyoruz. Türkiye'nin ilk önce bunlarla mücadele etmesi gerekiyor." diye konuştu.

- "Teröre yardım ve yataklık yapan herkes teröristtir"

Bunun terörle mücadele açısından önemine işaret eden Çelik, şunları kaydetti:

"Meclis çatısı altında teröre yardım ve yataklık yapanların, onların sözcülüğüne soyunanların yargılanması gerekiyor. Bu konuda devletimiz adımlar atıyor. Özellikle dokunulmazlıklarla ilgili atılan adımlar var. Eminim bu dokunulmazlıkların kaldırılması, terörle mücadele açısından çok faydalı olacaktır. Teröre yardım ve yataklık yapan herkes teröristtir. Bu kişilerin, teröristlerden farkının olmadığını düşünüyorum. Bunların dokunulmazlıklarını kaldırarak Meclis'ten çıkarmak, içimizden temizlemek, Türkiye'nin en önemli görevlerinden birisidir. Hiç kimse dokunulmazlık zırhının arkasına saklanıp teröre destek veremez. Türkiye o zırhı deler ve sizi tıpkı teröristler gibi bulup yargılar. Türkiye bir hukuk devletidir ve sizin zırhınızı delecek güçtedir."

Çelik, ayrıca bazı siyasi partilerin eylemleri ile söylemlerinin birbiriyle uyuşmadığına dikkati çekerek, "Bazı siyasi partiler hem hastanedeki teröristleri ziyaret ediyor, 'geçmiş olsun' diyor hem de şehit cenazelerine gidip şehit annelerine başsağlığı diliyor. Siz ne yapmaya çalışıyorsunuz? Kimden yanasınız karar verin artık. Kimse kimseyi kandırmasın." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin terörle mücadelede çok güçlü bir ülke olduğunun altını çizen Çelik, "Ülkemiz çok güçlü bir ülkedir. Ordumuz dünyanın sayılı orduları arasında yer alıyor. Bir takım terörist gruplar ve destekçileri hiçbir zaman bize zarar veremeyecektir." görüşünü dile getirdi.

YORUMLAR

ETİKETLER
hain saldırı
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.