Amasya

Cezaevinde Kur’an-ı Kerim’i öğrenip hafız oldu, müezzin olmak istiyor

11:42 03 Aralık 2021 7 Yorum Var
Cezaevinde Kur’an-ı Kerim’i öğrenip hafız oldu, müezzin olmak istiyor

Amasya’da cezaevinde bir hükümlü Kur’an-ı Kerim öğrenip hafız oldu. İlahiyat eğitimi alıp müezzin olmayı hedeflediğini aktaran genç için cezaevi bahçesinde icazet töreni düzenlendi.

Adalet Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın iş birliğiyle uygulanan eğitim kapsamında yaklaşık 8 yıldır kaldığı Amasya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda öğrendiği Kuran-ı Kerim’i ezberleyerek hafız olmayı başaran 25 yaşındaki Yılmaz, “Kur’an-ı Kerim’i ezberlemek aslında çok kolay. Sadece başlamak önemli. Gerisi sonrasında geliyor” dedi. Cezasını tamamlaması sonrasında üniversiteye gitmeyi hedefleyen Yılmaz, “İlahiyat eğitimi almak istiyorum. Müezzin olmak için uğraşacağım” diye konuştu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Kur'an-ı Kerim tilaveti beğenilen genç hafıza cübbesini giydiren Amasya Müftüsü Durmuş Ayvaz, “Kaderin herhangi bir cilvesiyle beraber cezaevi gibi şartlarda hafız olmak büyük bir erdem ve başarıdır” şeklinde konuştu.

“YERİNE GÖRE REHABİLİTASYON MERKEZİ”

Cezaevlerinde sağlanan eğitimlerin çok önemli olduğuna değinen Amasya Cumhuriyet Başsavcısı Mahmut Bıçakçı da, “Bu hizmetler sayesinde hükümlüler için, insanımız için cezaevleri cezaların infaz edildiği dört duvar olmanın yanında aynı zamanda birer mektep, okul belki yerine göre rehabilitasyon merkezi haline geliyor” ifadelerini kullandı.

“HER ŞERDE BİR HAYIR VARDIR”

Hazreti Muhammed’in (s.a.v.)“Sizin en hayırlılarınız, Kur’an’ı öğrenen ve öğretenlerinizdir” Hadis-i Şerifini hatırlatan Amasya Valisi Mustafa Masatlı ise, “Her şerde bir hayır vardır’ sözünde olduğu gibi cezaevine giren bu kardeşimizin, cezaevinde 'hafız' olmasını bu açıdan değerlendirmemiz gerekmektedir. İnsanların hayata nerede başladığı değil, nasıl noktaladığı önemlidir. Bu kardeşimizin tüm mahkûmlara da örnek olacağını, onları bu yöne sevk edeceğini canı gönülden diliyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı ve diğer yetkililerin de katıldığı törende genç hafıza çeşitli hediyeler verilmesinin ardından Amasya Müftülüğü ilahi grubu tarafından ilahi söylendi.

 

YORUMLAR

7 Yorum Var
 • Mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  MaşAllah.
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • antp 2 yıl önce Şikayet Et
  Tüylerim diken diken oldu Maşallah
  Cevapla
 • isimsiz 2 yıl önce Şikayet Et
  masaallah. Allah bu yoldan ayırmasın
  Cevapla
 • İsmail 2 yıl önce Şikayet Et
  Mutlaka her şeyde bir hayır vardır, ama mutlaka ceza evine giren bir kimsenin de mutlaka (işlediği bir suç ve ya en azından bir kusuru vardır tabiidir ki bir hata yoksa bedelini de ödeyecektir)
  Cevapla
 • isimsiz 2 yıl önce Şikayet Et
  Hatasiz kul olmaz. Allah affetsin. Baklava caldi diye senelerce hapis yatanlar var
 • Trabzon 61 2 yıl önce Şikayet Et
  Maaşaellah barekellah. Şüphesiz her şerde bir hayır, her hayırda bir şer olabilir.
  Cevapla
 • CUMHUR 2 yıl önce Şikayet Et
  her hayırda şer değil de hayır bildiğimiz şer olabilir.her şeyde hayır vardır.
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.