Ankara

Nijerya'da Boko Haram ile mücadele

16:51 07 Kasım 2015
Nijerya'da Boko Haram ile mücadele

Boko Haram'ın elinde bulunan 20 rehine ordu tarafından kurtarıldı

 Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Maiduguri kentinde Boko Haram tarafından kaçırılan kadın ve çocuklardan oluşan 20 rehine, askeri operasyon ile kurtarıldı.

Borno eyaleti askeri yetkililerinden Albay Tukur Gusau, ordunun düzenlediği bir operasyonda çok sayıda örgüt militanı öldürülürken 20 rehinenin de sağ olarak kurtarıldığını bildirdi. 

Ordunun ani baskını ile terörist unsurlarından arındırılan kampta, çok sayıdı patlayıcı yapımında kullanılan malzeme ve ekipmanın yanı sıra 4 örgüt militanının da ele geçirildiği aktarıldı.

Kampta tutulan rehinelerin ise hastanelere götürülerek sağlık kontrolünden geçirildiği ifade edildi.

Mayısta göreve gelen Devlet Başkanı Muhammadu Buhari, yıl sonuna kadar Boko Haram kamplarının imha edilmesini istediğini söylemişti.

Adı yerel dilde "Batılı tarzda eğitim yasaktır" anlamına gelen Boko Haram, 160 milyon nüfusuyla Afrika'nın en büyük ülkesi Nijerya'da 2000'li yılların başından beri faaliyet gösteriyor. Örgüt militanlarının ülkenin kuzeydoğusundaki Borno, Adamawa ve Yobe eyaletlerinde düzenlediği şiddet eylemlerinde son 6 yılda on binlerce kişi hayatını kaybetti.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.