Ankara

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alaboyun:

18:01 15 Kasım 2015
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alaboyun:

"İran ve Rusya ile tahkimi kazanırsak ham petrol fiyatlarında düşüşle birlikte doğalgazda bunu vatandaşa yansıtırız"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, İran’daki ve Rusya’daki tahkimin kazanılması durumunda, buna ham petrol fiyatlarındaki düşüş de eklendiği zaman doğalgazdaki fiyat indirimlerinin vatandaşa yansıtılabileceğini söyledi.

Alaboyun, G20 için bulunduğu Antalya'da Habertürk Televizyonu canlı yayınına katıldı.

G20 Zirvesi'nin en önemli konularından birinin Suriye olduğuna dikkati çeken Alaboyun, "Suriye bağlamında dün meydana gelen terörist eylemle birlikte terör ön plana çıkacak ve Suriye’deki göçmenlerin de konusu ele alınacak. Avrupa’nın şöyle bir özelliği var; sorun kapısına gelene kadar umursamıyor, bugün şu an sorun kapısına geldi dayandı. Avrupa’nın belki bu yaşanan süreçlerden bir ders çıkartması lazım. G-20’deki en önemli konulardan biri, bu göçmen ve mülteciler sorunuyla birlikte terör sorununun damgasını vuracak olmasıdır. Bana göre enerji dahil ekonomiyle ilgili konular ikinci, üçüncü sıraya kalacak gibi gözüküyor" ifadelerini kullandı.

- "Enerjide kaynak çeşitlendirilmeli"

Enerjide tek bir ülkeye bağımlı kalınmaması ve çeşitlendirmeye gidilmesi gerektiğini savunan Alaboyun, şunları söyledi:

"İran’la tahkimimiz devam ediyor, muhtemelen önümüzdeki dönemde, bunun sonuçlanmasını umuyoruz. Bu tahkimi kazanacağız, bizim orada bir sorunumuz gözükmüyor. Çünkü elimiz güçlü, verilerimiz güçlü, fiyatlarımız İran’ın fiyatlarının diğer uluslararası fiyatlarla kıyasladığınız zaman oldukça pahalı. Bir taraftan enerjimizi çeşitlendirmemiz gerekiyor bir taraftan da enerji aldığımız ülkeleri çeşitlendirmemiz gerekiyor. Bu anlamda Kuzey Irak’taki doğalgaz sahalarının geliştirilmesiyle Türkiye için yeni bir kapı açılacak. Özellikle Doğu Akdeniz’deki Mısır ve İsrail’in bulmuş olduğu doğalgaz yataklarının zaman içerisinde diplomatik sorunların çözülmesiyle ki şu an bizim bilgimiz ve gözetimimiz altında bazı özel şirketlerimiz bunlarla görüşmeler yapıyorlar ve devreye girmesiyle yeni bir enerji kaynağımız olacak."

Alaboyun, Rusya’dan, İran’dan enerji konusunda istenen fiyat indirimlerinin doğalgaz faturalarına yansıyıp yansımayacağı yönündeki soruyaysa, "Yansıyabilir, şöyle; İran’daki tahkimi kazanırsak, Rusya’daki tahkimi de kazanırsak zaten bizim formülasyonda en önemli olan etkenlerden biri ham petrol fiyatlarında düşüş var, bunlar yansıdıktan sonra biz bunu vatandaşımıza yansıtırız" cevabını verdi.

Kur düzeyinin dezavantaj olarak geliştiğini de hatırlatan Bakan Alaboyun, şöyle devam etti:

"Şimdi bizim vermiş olduğumuz fiyat sadece Rusya’dan almış olduğumuz fiyat değil, vatandaşa yansıttığımız fiyattan bahsediyorum. Yani bir paçal fiyattan bahsediyoruz. Ben iki kaynak Rusya’dan, bir kaynak Azerbaycan’dan, bir kaynak da İran’dan alıyorum, bunun yanında da LNG alıyorum. LNG ile normal boru hatlarıyla gelen doğalgaz arasında aşağı yukarı yüzde 14’le yüzde 20 arasında fiyat farklılığı var, bu paçal fiyatı biz vatandaşımıza yansıtıyoruz. İnşallah bu tahkimleri kazanırsak, formülasyonda da bir iyileşme olduğu için dönemsel formülasyon olduğu için biz anında yansıtamıyoruz ama bir ikinci dönem, üçüncü dönemde bir indirim olursa bunu yansıtacağız."

Nükleer santral ve enerji bağlamında Türk tarafının Japonlara göre bir adım önde olduğunu savunan Alaboyun, "Bu ortaklık yüzde 51 Japon konsorsiyumu, yüzde 49 Türk EÜAŞ’tır. EÜAŞ kendi şirketini kurdu, Japon konsorsiyumunun da şirketini kurmasını bekliyoruz, onun üzerine de Türkiye’de bir proje şirketi kurulacak. Yani Sinop Nükleer Güç Santrali Anonim Şirketi altında bu şirket bu sistemi yürütecek" ifadelerini kullandı.

Alaboyun, teröre karşı güçlü durulması gerektiğini vurgulayarak, "Paris’te yapılacak toplantılar iptal edilmedi ve gideceğiz. Teröre rağmen gideceğiz, orada güçlü bir mesaj vermemiz gerekiyor" dedi.

 

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.