Ankara

AK Parti'nin Karaman mitingi

15:25 28 Mart 2017
AK Parti'nin Karaman mitingi

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ilişkin, "İstedikleri kadar 'hayır' desinler, istedikleri kadar karşı çıksınlar. Kılıçdaroğlu, 7 seçimdir eve eli boş dönüyor. Bu sefer de aynısı olacak." dedi.

Yıldırım, anayasa değişikliğine ilişkin halk oylaması sürecinde partisince Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile bugüne kadar gerçekleştirilen projelere yönelik eleştiriler yapıldığını ifade etti.

Başbakan Yıldırım, "Bunların sicili bozuk. Marmaray'ı yapacağız, karşı çıkıyorlar. Üçüncü havalimanını yapıyoruz, yine 'hayır', Avrasya Tüneli'ni yapıyoruz yine 'hayır', dünyanın 3. büyük köprüsünü yapıyoruz, yine 'hayır', İstiklal Tüneli'ni yapıyoruz, ona da 'hayır', şehir hastanelerine, otoyollara, bölünmüş yollara, hızlı trenlere 'hayır'. Bunlardan hayır gelir mi? Şimdi, yeni anayasa yapıyoruz, ona da 'hayır' diyorlar." dedi.

- "Anayasayla da taçlandırıyoruz"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bugüne kadar yapılan seçimlerdeki başarısını değerlendiren Yıldırım, şunları kaydetti:

"İstedikleri kadar 'hayır' desinler, istedikleri kadar karşı çıksınlar. Kılıçdaroğlu, 7 seçimdir eve eli boş dönüyor. Bu sefer de aynısı olacak. Biz, bu anayasayla ne yapıyoruz? Onların yalanlarını bir tarafa bırakalım, biraz da biz doğrusunu anlatalım. Gençler, yeni anayasa sizler için. Yeni anayasayla seçilme yaşını 18'e indiriyoruz. 18-25 yaş arası 9 milyon genç kardeşimize, Türkiye'nin sorumluluğunu alma fırsatı getiriyoruz. Gençler, biz sizinle gurur duyuyoruz. Gençler, bu ülkenin ev sahibidir. Biz bu anlayışı, gençlerin bu ülkenin gerçek sahibi olduğu anlayışını AK Parti ile başlattık. Şimdi, anayasayla da taçlandırıyoruz."

Daha geniş, adil bir temsil için milletvekili sayısının da 550'den 600'a çıkarılacağını belirten Yıldırım, "Bu değişikliğe karşı olan CHP, geçmişte DYP ile beraber milletvekili sayısını 450'den 550'ye çıkardı. O zaman 29 milyon seçmen vardı, şimdi 59 milyon seçmen var, 80 milyon nüfus var. Bunun lafını ediyor. Eğer böyle laf ederseniz, geçmişteki yaptıklarınız da bir bir önünüze gelir." diye konuştu.

- "Rütbeye göre adalet olmaz"

Başbakan Yıldırım, kuvvetler ayrılığının en net şekilde ortaya konduğunu vurgulayarak, "Yani, Meclis işini yapacak, hükümet işini yapacak, yargı da işini yapacak. Yargı, hem bağımsız oluyor hem de tarafsız oluyor." dedi. Yargıda birliğin sağlanacağının altını çizen Yıldırım, asker için ayrı, sivil vatandaş için ayrı yargının olmadığını söyledi.

Yıldırım, şunları kaydetti:

"Yargı, adalet herkes içindir, rütbeye göre adalet olmaz. Artık bu değişiklikle Meclis, daha güçlü hale geliyor. Meclis yasaları yapıyor, milletvekilleri yasaları yapacak ve cumhurbaşkanının kuracağı hükümet icraat yapacak, proje yapacak, vatandaşa verdiği sözleri bir bir yerine getirecek. Sizin vekilleriniz, hükümeti denetleyecek. Milletvekilleri, artık cumhurbaşkanı yardımcılarına ve bakanlara istedikleri soruyu soracak, yöreleriyle ilgili problemlerini aktarabilecek ve 15 gün içinde de bunun cevabını verecek.

Kılıçdaroğlu, bunu da çarpıtıyor. Diyor ki 'Milletvekilleri soru soramayacak.' Bu kadar olmaz. Erzurumlu pehlivan eğer duysa bunu pataklar. Bundan böyle, teklifleri milletvekili verecek. Daha hesap verir bir yönetim için cumhurbaşkanı yardımcıları, her türlü yaptıkları işten dolayı sorumlu olacak ve hesap verecek. Yeni sistemde cumhurbaşkanı hem yetkili hem sorumlu oluyor. Şu anda yetkili, sorumlu değil. İşte yeni anayasanın özelliği, millete hesap vermeyi getiriyor. Oyu veren, hesabı da sorar."

(Sürecek)

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.