Ankara

(13 Temmuz Perşembe gününe-OKUNDU) Türk ve Rus bilişim şirketleri Orta Doğu'ya birlikte açılıyor

11:04 13 Temmuz 2017
(13 Temmuz Perşembe gününe-OKUNDU) Türk ve Rus bilişim şirketleri Orta Doğu'ya birlikte açılıyor

EMRE GÜRKAN ABAY - Rus devlet savunma sanayi şirketi Rostec’in Özel Projeler Direktörü Vasiliy Brovko, Türkiye ile görüştükleri çok sayıda ticari konu bulunduğunu, Türk pazarına büyük ilgi duyduklarını ve Türk bilişim şirketleri ile Orta Doğu'da üçüncü ülkelere açılmayı planladıklarını bildirdi.

Vasiliy Brovko, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rostec'in savunma sanayi ve teknoloji alanları bakımından Türkiye pazarına büyük ilgi duyduğunu ifade etti.

Türkiye ve Rusya arasında yaşanan zor dönemden sonra iki ülkenin birbirine ihtiyacı olduğunu daha iyi anladığını belirten Brovko, "Bundan sonra daha sıkı bir iş birliğine odaklandık. Türkiye’nin harika bir ülke olduğunu düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Brovko, Türklerin son derece net, ne istediğini bilen ve ticaret yapılması konusunda keyif veren insanlar olduğunu, bu nedenle Türkiye ile görüştükleri çok sayıda ticari konu olduğunu, Türk pazarına büyük ilgi duyduklarını ve Türk bilişim şirketleri ile Orta Doğu'da üçüncü ülkelere açılmayı planladıklarını bildirdi.

 

- "Yazılım ve donanımda üçüncü ülkelere ihracat konusu gündemimizde"

 

Rostec Özel Projeler Direktörü Brovko, yazılım ve donanım noktasında Türkiye ile birlikte Orta Doğu’daki üçüncü ülkelere ihracat konusunun gündemlerinde bulunduğunu belirterek, "Ancak para sessizliği sever. Bu planları tüm detayları ile şimdiden açıklamak istemiyorum. Bu alanlarda çok önemli görüşmeler yaptığımızı söyleyebilirim." şeklinde konuştu.

Lada otomobillerinin üreticisi AvtoVAZ’ın yakın zamanda Türkiye’de ofis açtığını hatırlatan Brovko, şöyle devam etti:

"Umuyorum yeni Lada modelleri de fiyat-performans bakımından Türk vatandaşlarının beğenisini kazanır. Türkiye ve Rusya’nın ekonomik ve ticari diyaloğunun daha da üst seviyelere taşınacağını düşünüyorum. Özellikle de teknoloji alanında çok önemli iş birlikleri yapabiliriz."

 

- "Türkiye ile daha fazla iş birliği yapacağız”

 

Rostec’in alt kuruluşu Rusya Bilişim Ürünleri İhracatı (RITE) şirketinin Üst Yöneticisi (CEO) Yegor Ivanov da Yandex ve Kaspersky Lab gibi Rus şirketlerinin Türkiye pazarında yoğun şekilde faaliyetlerine devam ettiğini söyledi.

Türkiye pazarına gerek tek başına gerekse de Türk bilişim şirketleriyle ortaklık şeklinde özel ilgi duyduklarını ifade eden Ivanov, şunları kaydetti:

"Batı'nın Rus bilgisayar korsanlarına yönelik paranoyası nedeniyle bu pazarlara girmemiz biraz zor. Bu nedenle Asya, Latin Amerika bölgelerinin yanı sıra Rus şirketlerinin aktif olarak ticaret yaptığı Türkiye hedef pazarlarımızdan. Önümüzdeki süreçte Türkiye ile daha fazla iş birliği yapacağız."

 

 

 

 

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.