Ankara

Manisa'da toplu açılış töreni

16:59 03 Kasım 2017
Manisa'da toplu açılış töreni

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Sınırlarımız dışındaki bütün terör bataklıklarını kurutmakta kararlıyız. Cerablus-El Bab hattında başarıyla sonuçlandırdığımız, İdlib'de yine başarıyla sürdürdüğümüz operasyonlarımızı her an diğer bölgelere yayabiliriz. Şayet oralarda sakındığı bir şeyler olan varsa, şimdiden tedbirini alsın. Sonra darılmaca, küsmece olmasın." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen "Manisa İli Toplu Açılış Töreni"ne katılarak, vatandaşlara hitap etti.

Erdoğan, "Kandil'deki ve benzer bir yapıya kavuşturulmaya çalışılan Sincar'daki sorunu, bu bölgelerin hukuki egemeni olan devlet çözmezse, biz buraları yerle bir ederiz." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin 911 kilometrelik sınır hattına işaret eden Erdoğan, "Nerede bir terör oluşumu varsa, onun başını ezmek için havada ve karada her türlü harekatı yapmak bize anamızın ak sütü kadar helaldir." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandaki vatandaşlara, "Hiç şüphem yok. Siz, bu imtihanı 15 Temmuz'da verdiniz zaten. 15 Temmuz'da 'meydanlara' dediğim anda, meydanlara dökülen millet karşımda. Size güveniyorum, size inanıyorum." değerlendirmesini yaptı.

"Şu örgütün arkasında şu devlet varmış, öteki örgütün arkasında başka devlet varmış, bunların hiçbiri de bizi ilgilendirmiyor." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Hiçbir meşru devlet, kendi askerini, personelini teröristlerle bir arada tutmaz. Bizim için teröristlerin yanında olan herkes teröristtir. Atalarımız, 'Zurnada peşrev olmaz, ne çıkarsa bahtına' derler. Bugüne kadar 'müttefiklik' diyerek, 'stratejik ortaklık' diyerek, 'ittifak ilişkileri' diyerek bizi oyaladıklarını sananlara son sözümüz budur. Biz Irak'ta ve Suriye'de tespit ettiğimiz tüm terör kamplarını yerle bir edeceğiz, bu böyle biline. Sınırlarımız dışındaki bütün terör bataklıklarını kurutmakta kararlıyız. Cerablus- El Bab hattında başarıyla sonuçlandırdığımız, İdlib'de yine başarıyla sürdürdüğümüz operasyonlarımızı her an diğer bölgelere yayabiliriz. Şayet oralarda sakındığı bir şeyler olan varsa, şimdiden tedbirini alsın. Sonra darılmaca, küsmece olmasın."

- "Onlar bize farklı bir efelik taslamasın"

Bunları söyledikleri için kimi batı ülkelerinden itirazların yükseleceğine işaret eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Terör örgütü mensupları, Avrupa'nın göbeğinde bizim vatandaşlarımızın oturdukları mahalleleri basıp, ortalığı savaş alanına çevirdiğinde sesleri çıkmayanlar, bunları söyledik diye, kusura bakmayın bizim efelerimiz şahsiyetlidir. Onun için onlar bize farklı bir efelik taslamasın. Terör örgütü mensupları, kendi başkentlerinde ellerinde şakağımıza dayanmış silahlarla gösteri yaptıklarında kıllarını kıpırdatmayanların sözlerinin, bizim için hiçbir kıymeti yoktur."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, masum insanların kanlarını dökmüş teröristleri, yargısı ve polisiyle bir olup yıllarca Avrupa'da saklayanların nasır tutmuş vicdanlarının, Türkiye'nin hassasiyetlerini anlayamayacaklarını bildirdi.

Kendi vatandaşlarının tırnağına zarar gelse ortalığı ayağa kaldıracaklarını belirten Erdoğan, sadece son 2 yılda şehit verilen binin üzerinde güvenlik görevlisiyle, 400'e yakın sivil vatandaşın karşısında "üç maymunun" oynanmasından artık gına geldiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başkalarının ne dediğinin değil, ülkenin bekası için neye ihtiyacın bulunduğunun önemli olduğuna işaret etti.

- "Ey Avrupa, kaybolan on binlerce mülteci çocuğun hesabını ver"

Terör örgütlerinin gönüllü savunucusu kesilenleri önce kendi ayıplarıyla yüzleşmeye davet eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Ey Avrupa, sen PKK'ya, PYD'ye, FETÖ'ye, DEAŞ'a destek vermeyi bırak da önce kendilerine daha güvenli bir gelecek kurma hayaliyle Avrupa'ya geldikten sonra kaybolan on binlerce mülteci çocuğun hesabını ver. Bakınız sadece Almanya'da 1 Temmuz 2016 tarihine kadar, üstelik de bu ülkenin polis teşkilatının tespit ettiği kadarıyla, tam 8 bin 991 mülteci çocuk kaybolmuştur. Hale bak. Çoğunluğu Suriyeli, Afganistanlı ve Afrikalı olan bu çocukların akıbeti bilinmemekle birlikte, çoğunun suç şebekelerinin kurbanı oldukları tahmin ediliyor. Sınırları içindeki çocukların güvenliğini sağlayamayan Avrupa ülkeleri, maşallah teröristleri ve onların destekçilerini koruma konusunda çok maharetliler. Kayıp çocuklar konusunda, dişe dokunur hiçbir çalışma yapamayanlar, terör örgütü yandaşlarının gösterilerini polis korumasına almak suretiyle güya demokrasiye hizmet ediyorlar. Hale bak. Bölücü terör örgütünün başı, Fransa'da devlet televizyonunun binasına asılıyor. Poster orada. Aynı şekilde Almanya'nın caddelerinde bakıyorsunuz, bölücü terör örgütünün paçavrasıyla, başının posteriyle, yollarda polis kortejinde onların koruması altında yürüyüş yapıyorlar."

"Hani Avrupa Birliği'nde bunlar terör örgütü olarak ilan edilmişti ne oldu?" sorusunu yönelten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnsan hakları, demokrasi, özgürlükler' deyince mangalda kül bırakmayanlar, sıra bu çocukların hesabını vermeye gelince bir anda sus pus oluyorlar. Bunlar, Manisalıların deyimiyle 'güneşte verdiği sözü, gölgede bozan' hayırsızlar bunlar." diye konuştu.

(Sürecek)

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.