Ankara

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

14:48 08 Mart 2018
8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından, "Havacılık Alanında Toplumsal Cinsiyet Dengesi Geliştirilmesi" konulu sempozyum düzenlendi.

"Dünya Havacı Kadınlar Haftası" ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla SHGM Toplumsal Cinsiyet Dengesi Geliştirme Komisyonu tarafından düzenlenen sempozyum, havacılık sektöründe pay ve emek sahibi havacı kadınların katılımıyla "Kadın Yükselsin" sloganıyla gerçekleştirildi.

SHGM Genel Müdür Vekili Bahri Kesici, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, 8 Mart'ın, havacılık sektörü için de önemli bir gün olduğunu ifade etti.

Dünyanın ilk kadın pilotu Barones Raymonde De Laroche'ın pilot lisansını 8 Mart 1910'da aldığını belirten Kesici, bu kapsamda 8 Mart'ın "Havacı Kadınlar Günü", söz konusu haftanın da "Dünya Havacı Kadınlar Haftası" olarak kabul edildiğini söyledi.

Anayasa ve yasalarla eşitlik ilkesinin kapsamlı biçimde düzenlendiğini, devletin ilgili organlarına da eşitlik ilkesini yaşama geçirme konusunda ödevler düştüğünü anlatan Kesici, bu amaç doğrultusunda "Sivil Havacılıkta Toplumsal Cinsiyet Dengesi Geliştirme Talimatı” yayımlayarak bir ilke imza attıklarını bildirdi.

Kesici, havacılık sektöründeki kadın-erkek çalışanlar arasında orantısız bir dağılım olduğuna işaret ederek, bu rakamların sivil havacılıkta toplumsal cinsiyet dengesi geliştirilmesi konusunda neden daha sistematik çaba gösterilmesi gerektiğini gözler önüne serdiğini kaydetti.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.