Ankara

'Eski sevgilimle evlenseydim' deyince...

10:25 02 Temmuz 2018 2 Yorum Var
'Eski sevgilimle evlenseydim' deyince...

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi temyize giden davayı bozup erkeğin açtığı boşanma davasının kabulüne karar verdi. Yargıtay sık sık eski sevgilisini anlatıp, "Onunla evlenseydim daha mutlu olacaktım" diyen kadına boşanma davası açan kocayı haklı gördü.

Eşiyle şiddetli geçimsizlik yaşayan çiftin birbirlerine karşılıklı açtıkları boşanma davasında yerel mahkeme kadını haklı gördü. Temyize giden dava dosyasında Bölge idare Mahkemesi de erkeğin kusurlu olduğunu belirterek davalı davacı erkeğin boşanma davasının reddine, davacı davalı kadının kadının davasının kabulüne karar verdi.

Dava dosyasındaki detayları inceleyen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi erkeğin mahkemece kabul edilen kusurlarının yanında kadının sürekli eski sevgilisini anlatıp "onula evlenseydim daha mutlu olacaktım" demesinin de aile birliğini temelden sarstığını, bunun için boşanma sebebi sayılıp temyize giden davanın bozulup ve erkeğin açtığı boşanma davasının kabul edilmesine karar verdi. Şiddetli geçimsizlik yaşaşan karı kocanın birbirlerine açtıkları dava dosyası yerel mahkemede görüldü.

Tarafları dinleyen mahkeme verilen ifadeler sonrasında erkeği birinci derecede kusurlu sayarak kadını haklı buldu. Erkek kararı temyize götürdü. Bölge İdare Mahkemesi de evlilik birliğinin temelden sarsılmasında erkeğin kusurlu olduğunu belirterek erkeğin boşanma davasının reddine, kadınınkinin ise kabulüne tarafların boşanmasına karar verdi.

Yargıtay'a giden dava dosyasını inceleyen 2. Hukuk Dairesi ise "Yapılan yargılama ve toplanan delillerden erkeğin mahkemece kabul edilen kusurları yanında kadının sık sık eski sevgilisinden bahsettiği, eşiyle evlenmekten pişman olduğunu, eski sevgilisiyle evlenmiş olsaydı daha mutlu olacağını söylediği anlaşılmaktadır. Bu halde, taraftar arasındaki ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında erkek dava açmakta haklıdır. O halde erkeğin boşanma davasının kabulü gerekirken, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır" dedi.

Yargıtay temyiz edilen hükmün bozulmasına oy birliğiyle karar verdi. 

YORUMLAR

2 Yorum Var
 • Erkek 2 yıl önce Şikayet Et
  Erkekleri kadınlar sömürüyor artık, kadınlara verilen haklar istismar edilmeye başlandı... adalet eşit olmalı evlilik iki kişi ile ortak yapılıyor.
  Cevapla
 • Boşnak Koca 2 yıl önce Şikayet Et
  Damdan düşen olarak söylüyorum ilk kez erkek lehine bir karar verilmiş. Aile mahkemeleri genelde yanlidir
  Cevapla
 • Hükğm 2 yıl önce Şikayet Et
  Cinayet için yasa var. Ama kadın deyince hemen haklı oluyor. Her boşanma da sadece tam kusurlu veya haksız erkek değil ki! Malesef mahkemeler çok yanlı karar veriyor. Ayrıca her boşanan karısını öldürmüyor.
  İlk beğenen sen ol
 • Aaa ya 2 yıl önce Şikayet Et
  Kimsede demiyor bu adamlar niye başını durup dururken belaya sokuyor sanki zevkine yapıyor adamda
 • Bbbb 2 yıl önce Şikayet Et
  Aaaaa isimli şahsa soruyorum. Şimdi kadınların için hayat kadınlığı yapanlar var diye tüm kadınları aynı kefeyemi koymak gerekir ? Adam gitmiş dava etmiş . Bu durumda haklı olduğu halde mahkeme kadını haklı buluyorsa bu erkek adaleti kendi getirmek isteyecektir. Önüne geçeyim derken azletmektir. Azıcık akıl ve fikir.
  İlk beğenen sen ol
 • Aaaa 2 yıl önce Şikayet Et
  Cani kocalar yani eşini öldüren erkekler idam edilse mahkemeler de yanlı karar vermezdi.
  İlk beğenen sen ol
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.