Ankara

Başkan Acehan, OSB üyeleriyle buluştu

17:42 06 Temmuz 2018
Başkan Acehan, OSB üyeleriyle buluştu

Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, Hayvancılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) hak sahipleriyle bir araya geldi.

Ankara İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği’nin Cumhuriyet Mahallesi Stat Caddesi üzerindeki toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, Ankara İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Zihni Yüce, OSB yönetimi ve üreticiler katıldı.

Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Acehan, 12 yılı aşkındır devam eden OSB ile ilgili önemli bir karar alındığını hatırlatarak, bu fırsattan hızlı bir şekilde tüm üyelerin yararlanmasını istedi.

OSB'den yer alacaklara arsa bedelinde yüzde 60'lık indirim yapıldığını dile getiren Başkan Acehan, şöyle konuştu:

"Gerek OSB yönetimi olarak bizlerin gerekse üreticilerin istek ve talepleri doğrultusunda burası için sağ olsunlar hükümetimiz tarafından önemli bir karar alındı. Bakanlar Kurulu kararınca OSB'de yer alan parsellerin bedelinden yüzde 60 indirim yapılacak. OSB yönetimi olarak biz çözüm noktasındayız. Sizlerin önerilerinize göre önümüzdeki hafta yönetim kurulu olarak bir toplantı gerçekleştireceğiz. Sizlerin görüşlerinizi orada öneri olarak sunacağız. Herkesin hak ve hukukunu koruyarak adaletli bir karar almak istiyoruz. Bu nedenle de OSB alanını 3 kategoride değerlendirmek istiyoruz. Yolun kenarında hafriyat maliyeti hiç olmayan yerle, az hafriyatı olan yer ve çok fazla hafriyat maliyeti olan yerleri ayırarak haksızlığı ortadan kaldırmak amacındayız. Bu bölgelerde ya ödeme süreleriyle ilgili bir kategorize edebiliriz, ya da fiyat farklılıklarıyla kategorize edebiliriz. Bu konuda müteşebbis heyetimiz toplanacak ve bir kararı birlikte alacağız. Bu konuda sizlere hızlı bir şekilde tebligatlar göndereceğiz. Sizler de bu tebligatları aldıktan sonra 31 Temmuz’a kadar sözleşmeleri imzalamanız gerekmektedir."

Acehan, OSB alanında besi yerlerinden hariç ticari alanların da olduğunu hatırlatarak, "Ticari ve sanayi anlamında yatırım yapacak yakınlarınız varsa onlar da bu bölgeden yer alabilir. Bu alanlar için de indirim imkanı bulunmaktadır." şeklinde konuştu.

Ankara İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Yüce ise, bugüne kadar mücadelelerinin sonucunu almanın sevincini yaşadıklarını söyledi.

OSB alanın besiciler için her yönüyle cazip hale geldiğini dile getiren Yüce, "Bundan sonra üst yapıların yapılabilmesi için finans kurumlarıyla ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ile görüşmelerimiz devam ediyor. İnşallah üreticilerimiz sözleşmelerini yaptıktan sonra biran önce üst yapılarını yaparak üretime hızlı bir şekilde devam edecekler. İlçemizde bu şekilde eskiden olduğu gibi hayvan varlığı bir anda artacak. Hem ilçemiz hem ülkemiz hem de üreticilerimiz kazanacak." ifadelerini kullandı.

Toplantıda besiciler ise sırayla söz alarak istek ve şikayetlerini dile getirdi.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.