Ankara

Susam ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı

10:31 31 Ekim 2018 1 Yorum Var
Susam ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı

Tohumluk susam ve ham susam ithalatında uygulanan gümrük vergileri sıfırlanırken, soyulmuş susam ithalatında uygulanan gümrük vergisi yüzde 10 olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanının İthalat Rejimi Kararına Ek Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kararla simit, tahin ve helva başta olmak üzere susamın kullanıldığı gıda maddelerinde üretim maliyetlerinin düşürülerek iç piyasa fiyatlarının makul seviyelerde tutulması amacıyla tohumluk susam ve ham susam ithalatında uygulanan gümrük vergileri sıfırlanırken, ham madde mamul koruma dengesinin muhafaza edilmesi amacıyla soyulmuş susam ithalatında uygulanan gümrük vergisi yüzde 10 seviyesine çekildi.

Ticaret Bakanlığından karara ilişkin yapılan açıklamada, "Bakanlığımızca tüm gıda ve tarım ürünlerinin iç piyasa gelişmeleri yakından takip edilmekte olup, gümrük vergisi düzenlemeleri başta olmak üzere dış ticaret politikası araçları kullanılarak, yerli üretim üzerinde menfi etki oluşturmayacak şekilde, gerekli tedbirler alınmaya devam edilecektir." ifadesine yer verildi.


YORUMLAR

1 Yorum Var
  • SİMİTÇİLERODASI 5 yıl önce Şikayet Et
    Susam fiyatlarının yüzde yüz artması MESLEK TAŞLARIMIZI VE SEKTÖRÜMÜZÜ ÇOK OLUMSUZ ETKİLEMİŞTİ BU ARTIŞLARA RAĞMEN ZAM YAPMADIK. ÇÜNKÜ TÜKETİCİYİ DE DÜŞÜNMEK ZORUNDAYIZ İKİ ÜÇ AY ZOR GÜNLER YAŞASAK DA BAKANLIĞIMIZ TARAFINDAN SEVİNDİRİCİ HABER BU SABAH GELDİ SUSAMDA GÜMRÜK VERGİSİ SIFIRLANDI. TALEPLERİMİZİ GÜNDEME ALIP UYGULAMAYA KOYAN BAŞTA SAYIN BAŞKANIMIZA VE DEVLETİMİZE ESNAFIM ADINA EN KALBİ DUYGULARIMLA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM
    Cevapla İlk beğenen sen ol
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.