Ankara

Ankara'da adını Oğuzların boyundan aldı! Halkı bölgeyi terk etti: Cinli köy...

21:23 10 Temmuz 2024 -2 Yorum Var
Ankara'da adını Oğuzların boyundan aldı! Halkı bölgeyi terk etti: Cinli köy...

Ankara'da adını Oğuzların 24 boyundan biri olan Kayılardan alarak tarihe meydan okuyan köy yıllar içerisinde bölge halkı tarafından sessizliğe terk edildi.

Ankara'nın Sincan ilçesine bağlı terk edilmiş Kayı köyü ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Adını Oğuzların 24 boyundan biri olan Kayılardan alan köy, çeşitli nedenlerle zamanla terkedildi. Köyde bulunan evlerin duvarlarındaki “Cinli köy” yazıları dikkat çekerken, yetiştirme yurdu ve çeşitli yapılar doğallıklarını koruyor. Harabe halde bulunan eski Kayı köyündeki Hasan Dede Türbesi ise hala ziyaretçilerini ağırlıyor.

Köyde cinlerin yaşadığı iddialarının asılsız olduğunu aktaran emekli öğretmen Hidayet Uluşan, “Bu köy Ertuğrul Gazi'nin Söğüt'e giderken bırakıp geçtiği 5 hanelik bir kabileymiş. Köyün yakınından geçen dereye lağım suları aktığı için köyde koku yaptı. Bir de kayma tehlikesi nedeniyle köy farklı bir yere taşındı. Köyün alanı dar ve kısıtlı olduğu için yeni nesil için ev yapma imkanı bulamadık” ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLARI KORKUTMAK İÇİN BİR SÖYLENTİ

Köylülerin farklı bir noktaya taşınmasının sebebinin köy alanının dar olması olduğunu belirten Ahmet Demirtaş, “Burada cin falan yok. Çocukları korkutmak için çıkarılmış bir söylenti. Burada bir tek Hasan Dede Türbesi var. Köy genişleyemediği için taşındı. İnsanlar çocuklarını evlendirdi, yer olmadığı için ev yaptıramadı. Burada yetiştirme yurdu vardı, köyün büyük çoğunluğu orada çalışırdı. Yurt başka bir yere taşınınca çoğu köylü de merkeze taşındı. Kayı köyüne bilinmedik insanlar giriyor. Uyuşturucu madde kullananlar gelmeye başladı. Onun için de köydeki evlerin duvarlarına cin var diye yazı yazmışlar. Bunlar asılsız, bizim köyümüzde cin falan yok. Köyümüz Kayı Boyu'ndan gelen bir köydür” dedi.

YORUMLAR

-2 Yorum Var
 • Ankara 1 hafta önce Şikayet Et
  Cinlerin olmadığı yer var mı ki sen bu kadar emin konuşuyorsun?
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  misafir bu söyledik lerin le din den çıkarsın Allahın emır lerine karşı gelip isyandır. bu haşa
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  bu nasıl bir yorum Kuran'da nas süresinde geçen cin leri inkar ettin sen kipkuzil kâfir oldun sen ölsen senin cenaze namazın vallahi kilinmaz
  Cevapla
 • FB li 1 hafta önce Şikayet Et
  Sen git iman tazele dinsizlerin oldugu kadar münafıklarda çok Tabi kelime şahedet getirmeyi biliyorsan
  Cevapla İlk beğenen sen ol
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.