Antalya

Yabancı gazetecilerin "Likya Yolu'nda Masallar" turu

17:35 11 Mayıs 2016
Yabancı gazetecilerin "Likya Yolu'nda Masallar" turu

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğünce düzenlenen "Likya Yolu'nda Masallar" turuna katılan yabancı gazeteciler, ikinci gün doğa yürüyüşü yapıp, Patara Antik Kenti'ne ziyarette bulundu.

"Dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri" kabul edilen Likya Yolu'na düzenlenen tura katılan yabancı gazeteciler için ikinci günde yürüyüş etkinliği düzenlendi.

Yediburun mevkisindeki bir tepeye kurulan pansiyona getirilen gazeteciler, deniz manzarası eşliğinde "masal anlatıcısı" Judith Liberman'ın "Yol" masalını dinledi.

Masalın ardından yola koyulan gazeteciler, çam ağaçlarının arasındaki patikayı yürümeye başladı. Yürüyüşçülere yol boyunca bölgenin geçmişi ve karşılaştıkları tarihi kalıntılar hakkında bilgiler verildi. Güzergahta bulunan ve 6 kişinin birlikte kollarını etrafında sararak birleştirebildiği çaptaki zeytin ağacı, gazetecilerin ilgisini çekti.

Gazeteciler, yürüyüşleri sırasında karşılaştıkları ekin biçen ve hayvan otlatan köylüler ile antik kalıntıları ve bazı yabani hayvanları fotoğrafladı.

Yaklaşık 2,5 saatlik yürüyüşün ardından Bel köyüne ulaşan grup, çınar ve dut ağaçlarının altında piknik yaptı.

Ardından minibüslerle Kaş ilçesinin Kalkan Mahallesi yakınlarındaki Patara Antik Kenti'ne getirilen gazetecilere, burası hakkında bilgiler verildi.

"Likya Yolu'nda Masallar" turunun üçüncü gününde ise yabancı konuklara kanolarla batık şehir gezisi yaptırılacak. Gazeteciler ardından da Simena Antik Kenti'ni görme fırsatını bulacak.

Likya Yolu, Türkiye'nin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu olma özelliğini taşıyor. 540 kilometrelik yolu yürümesi, ortalama 29 gün sürüyor.

Tanıtma Genel Müdürlüğünce düzenlenen turla, her yıl yaklaşık 30 bin yürüyüş tutkununun geçtiği Likya Yolu'na, dünya genelinde ilginin artırılması amaçlanıyor. "Likya Yolu'nda Masallar" turuna, 12 ülkeden 16 yabancı gazeteci, "seyahat bloggerı" ile "Instagramer"lar katılıyor.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.