Antalya

Roma dönemine ait sütunların konağın önüne konulması

13:53 04 Temmuz 2017
Roma dönemine ait sütunların konağın önüne konulması

Antalya'nın Muratpaşa ilçesindeki bir konağın önüne konulmasının haber yapılmasının ardından Antalya Müzesine taşınan sütunlar, sergilenmeye başlandı.

Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram, AA muhabirine yaptığı açıklamada, incelemeler sonucu sütunların konağın önünden alınıp, Antalya Müze Müdürlüğünün bahçesine taşındığını hatırlattı.

Sütunların sağlam olduğunu ifade eden Karabayram, "Sütunlarda bir sıkıntı söz konusu değil. Bugüne kadar ilgili şahıs tarafından Bakanlık denetimleri sonucunda sütun iyi korunarak günümüze gelmiştir. Bakanımız Nabi Avcı'nın talimatıyla sütunlar ana yurdu olan müze müdürlüğüne döndü. Müzedeki diğer eserlerle beraber en iyi şekilde sergilenmekte ve korunmaktadır." diye konuştu.

Eserlerin korunması ve gelecek nesillere aktarılmasının en büyük görevlerinden biri olduğuna dikkati çeken Cemil Karabayram, medeniyetlerin bıraktığı emanetlerin bekçisi olmanın birinci derece görevleri olduğunu kaydetti.

Karabayram, eserlerin, milli kültür ve değerlerin korunması, yaşatılması, gelecek nesillere aktarılması adına her türlü çalışmayı sürdürdüklerini de dile getirdi.

Antalyalı emekli sanat tarihi öğretmeni Ertekin Kaya, Roma dönemine ait 2 bin yıllık mermer sütunların 1996'da Mustafa Aydemir tarafından tarihi Kaleiçi bölgesinden alınarak "Sütunlu Konak" adı verilen binanın önüne konulmasına tepki göstererek, sosyal medyada imza kampanyası başlatmıştı.

Sütunlar, olaya ilişkin haberin yayımlanmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri tarafından Antalya Müzesine nakledilmişti.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.