Antalya

ÇEDAŞ'ın "Göçmen Kuşlar Ölmesin" projesine ödül

17:32 11 Ekim 2017
ÇEDAŞ'ın "Göçmen Kuşlar Ölmesin" projesine ödül

Çamlıbel Elektrik Dağıtım AŞ'nin (ÇEDAŞ) göç güzergahındaki kuşların enerji nakil hatlarından zarar görmemesi için başlattığı "Göçmen Kuşlar Ölmesin" projesine "Altın Voltaj" ödülü verildiği bildirildi.

ÇEDAŞ'tan yapılan açıklamaya göre, Sivas, Tokat ve Yozgat'ta 930 bin aboneye elektrik dağıtım hizmeti veren, bir yandan hizmet kalitesini dünya standartlarına taşırken diğer yandan sosyal sorumluluk projeleriyle çalışmalarını sürdüren şirket, Antalya'da düzenlenen 8. Türkiye Enerji Zirvesi'nde ödüle layık görüldü.

Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakma hedefiyle sosyal sorumluluk projelerine ağırlık veren ÇEDAŞ'ın projesi, enerji sektörünü Antalya'da buluşturan zirve kapsamında "Altın Voltaj" ödülü aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa, projeyle bölgede bulunan ve nesli tükenme tehdidi altında olan Anadolu dağ turnaları ve Şah kartallarının enerji nakil hatlarından zarar görmesini önlediklerini belirtti.

Doğaya, çevreye dost, eğitime ve tasarruf bilincine destek veren bir şirket olarak dünya standartları üzerinde elektrik dağıtım hizmeti vermeyi kendilerine ilke edindiklerini vurgulayan Akboğa, şunları kaydetti:

"Tüketicilere birebir dokunan elektrik dağıtım sektöründe yer alan bir şirket olarak dünya standartlarının üzerinde hizmet vermeyi kendimize ilke edindik. Bu sırada doğaya ve çevreye dost, eğitime destek veren, sosyal sorumluluk bilinci yüksek bir kurum olarak sektörde öne çıkma hedefiyle yürüyoruz. Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan elektrik enerjisini en yüksek kalitede abonelerimizle buluştururken sosyal sorumluluk projelerimizle bundan önce olduğu gibi bundan sonra da farkındalık yaratmaya devam edeceğiz."

Öte yandan, ÇEDAŞ'ın ödül aldığı "Göçmen Kuşlar Ölmesin" projesine 2015'te başlandığı ve şirketin Sivas, Tokat ve Yozgat'ta kuşların göç güzergahları üzerindeki bölgelerde, elektrik dağıtım hatlarında izolasyona giderken aynı zamanda kuş koruma aparatları monte ettiği belirtildi.

Proje sayesinde, nesli tükenme tehdidi altında olan Anadolu dağ turnaları, Şah kartalları ve diğer kuşların doğal yaşam alanlarında enerji nakil hatlarından zarar görmeden hayatlarının devamının sağlandığı ifade edildi. Projeye bugüne kadar 4 milyon lira harcayan ÇEDAŞ'ın, bir yandan enerji nakil hatlarına konan kuşların elektrik çarpması sonucu yaralanmalarını ve ölmelerini engellerken, enerji nakil hatlarında bu nedenle meydana gelen arızaların da önüne geçtiği kaydedildi.

Çalışma çerçevesinde, kuş popülasyonunun yoğun olduğu bölgelerdeki 2 bin 800 elektrik direği, 6 bin 900 izolatör ve bin 452 trafonun izolasyonunun sağlandığı vurgulandı.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.