Antalya

Alanya'nın çöpünden elektrik enerjisi üretilecek

16:39 18 Ekim 2018
Alanya'nın çöpünden elektrik enerjisi üretilecek

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Alanya ilçesinde yapımı devam eden Türkler Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi inşaatını denetledi.

Antalya Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Alanya'da bir yıl önce temeli atılan projeyi belediye ve firma yetkilileri ile birlikte inceleyen Başkan Türel, inşaatın bitme noktasına gelmesinden mutluluk duyduğunu ifade etti.

Tesiste bir an önce enerji üretimine geçilmesi için büyük bir gayretin ortaya konulduğunu aktaran Türel, şunları kaydetti:

"Bir dakika bile kaybedecek vaktimiz yok. Bu inşaat tamamlanıncaya kadar Alanya'nın çöp konusundaki en büyük sorunu mevcut depolama alanı Yumru'dan gelen kötü kokular ve buradaki çöplerin geri dönüşümle bir enerjiye dönüştürülmesi meselesiydi. Bir taraftan buradaki inşaatımız devam ederken diğer taraftan Yumru'da burası tamamlanıncaya kadar geçici olarak bir enerji üretim tesisi kurduk. Faaliyete geçen tesis elektrik üretimine başladı. Bugün ilk kez burada bu müjdeyi sevgili Alanyalı hemşehrilerimle paylaşıyorum. Bu vesileyle artık Alanya'nın çöpünden elektrik üretiyoruz yani Alanya'nın çöpü altın oluyor."

Yumru'daki enerji üretim tesisinde ilk etapta 1,4 Megavatlık (MW) bir enerji üretimi elde edileceğini ifade eden Türel, kapasitenin hızlı bir şekilde 2,8 MW'ye çıkartılacağına dikkat çekti.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.