Antalya

Başkan Türel'den otobüsten zorla indirilen gaziye ziyaret

15:57 08 Kasım 2018
Başkan Türel'den otobüsten zorla indirilen gaziye ziyaret

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, özel halk otobüsünden bir gazinin zorla indirilmesini ilişkin, "Şoför arkadaş haddini aşmış, son derece saygısızca davranmış." dedi.

Türel, gösterdiği kartın geçersiz olduğunu söylenerek zorla otobüsten indirilen gazi Veli Akkuş'u evinde ziyaret etti.

Şoförlere yönelik, vatandaşlara en iyi şekilde davranmaları konusunda eğitim seminerleri düzenlendiğini ancak içlerinden böyle kişilerin çıkabildiğini dile getiren Türel, olayı yurt dışındayken öğrendiğini, gereğinin yapılmasını istediğini dile getirdi.

Bunun kabul edebilecekleri bir davranış olmadığını vurgulayan Türel, "Siz hem gazi unvanına sahip bir ağabeyimizsiniz hem de yaşça bizden büyüksünüz. Şoför arkadaş haddini aşmış, son derece saygısızca davranmış. Kendisi olaydan sonra pişmanlığını belirten bir dilekçe yazsa da gereği yapıldı, görevine son verildi." diye konuştu.

Bir daha böyle olayların yaşanmaması temennisinde bulunan Türel, diğer görevlilerin de daha dikkatli davranmalarını istedi.

Şoförler içerisinde vatandaşlara yardım eden, örnek davranışlarda bulunanların da olduğunu aktaran Türel, bir şoförün kırmızı ışıkta otobüsü durdurduktan sonra engelli bir vatandaşı karşı yola geçirdiğini, başka bir şoförün de kalp krizi geçirmesine rağmen otobüsteki yolcuların canlarını tehlikeye atmayacak şekilde tedbir aldığını hatırlattı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak akıllı kart uygulaması başlattıklarını belirten Türel, gazilere; eşlerine, şehit yakınlarına ücretsiz ulaşım imkanı sunan akıllı kart almalarını önerdi.

Belediye olarak tespit ettikleri kişilere akıllı kartlarını ulaştırdıklarını dile getiren Türel, Akkuş'a ve eşine akıllı kartlarını hediye etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Türel'in ziyareti karşısında duygulanan Akkuş ise Türel'in büyük bir nezaket örneği gerçekleştirdiğini kaydetti.

Ziyaretten son derece memnun olduğunu ifade eden Akkuş, "Bir şoför beni mağdur etti ama siz şimdi onun hatasını telafi ediyorsunuz. Bir şoförün hatasını genelleştirmek istemiyorum, mutlaka içlerinde iyi insanlar da vardır. Ama bana kötüsü denk geldi. Yaşadıklarım bende iz bıraktı. Ancak sizin evime gelmeniz, bir kahvemi içmeniz beni çok sevindirdi." diye konuştu.

Başka bir arkadaşının aynı mağduriyeti yaşamaması temennisinde bulunan Akkuş, "Sizin bu ziyaretiniz tüm çalışanlarınıza da örnek oluyordur. Onlar da atacakları adımları daha dikkatli atarlar." dedi.

- PKK yandaşlarının AİHM ve Avrupa Konseyi'ne saldırısı

Fransa'nın Strazburg kentinde düzenlenen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'ne Milli Heyet Başkanı olarak katılan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, terör örgütü PKK yandaşlarının konseye yönelik eylemine ilişkin ise konsey binasına girerken kapıda kalabalık bir grubun eylemiyle karşılaştığını söyledi.

Eylemin kısa sürede ateşli eyleme dönüştüğünü, Fransız polisinin biber gazıyla müdahale ettiğini anlatan Türel, 14 kişinin de gözaltına alındığını anımsattı.

Milli bir görev için orada bulunduğunu dile getiren Türel, "Hain terör örgütünün oradaki uzantıları güya bize gözdağı vereceklerini zannediyorlar. Onlara hiçbir şekilde pabuç bırakmadık, bırakmayız da. Bu ülke için kanını akıtmış şehitlerimiz, gazilerimiz varken, tehditlere boyun eğmeden ülkesine, milletine hizmet eden yöneticiler varken bize hiç bir şey yapamazlar." ifadelerini kullandı.

Kendisi binaya girdikten sonra PKK yandaşlarının konsey binasına girmek istediğini belirten Türel, insanlık dışı eylemlerinin sonuçsuz kaldığını ifade etti.

Kendisinin 16 Nisan Referandumu'ndan önce de yine Strazburg'da düzenlenen Avrupa Konseyi toplantısında terör örgütü yandaşlarının eylemine maruz kaldığını anımsatan Türel, konuşmasının engellenmeye çalışıldığını ancak başarılı olunamadığını kaydetti.

Bu tür eylemlerin kendilerini engelleyemeyeceğini belirten Türel, "Bu memleketin, milletin çıkarları doğrultusunda çalışıyoruz. Doğru bildiğimiz yolda kararlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyoruz." dedi.


YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.