Antalya

Sokak köpeklerinden kaçarken ölmüştü! Minik Mahra'nın ailesi dernek kurdu

09:03 23 Mayıs 2022 10 Yorum Var
Sokak köpeklerinden kaçarken ölmüştü! Minik Mahra'nın ailesi dernek kurdu

Antalya’nın Serik ilçesinde sokak köpeklerinden kaçarken yaşamını yitiren 10 yaşındaki Mahra Melin Pınar’ın ailesi, 'Güvenli Sokaklar ve Yaşam Hakkını Savunma Derneği' kurdu.

Serik'te 5 Mart'ta saat 10.00 sıralarında sahipsiz sokak köpeklerinden kaçarken bir kamyonun altında kalarak bacağından yaralanan Mahra Pelin Pınar,  23 günlük tedavinin ardından hastanede yaşamını yitirdi. Ailesi, kızlarının ölümünün ardından 'Güvenli Sokaklar ve Yaşam Hakkını Savunma Derneği'ni kurdu. Ankara merkezli dernekle çocuklara, engellilere, yaşlılara, dezavantajlı insanlara ve tüm topluma güvenli ve temiz sokaklar bırakmak amaçlanıyor.

23 GÜNLÜK YAŞAM SAVAŞINI KAYBETTİ

"Sokak köpeklerinin kızımı kovalamaları ile başlayan bir sürecimiz var. Bu süreçte 23 günlük hastane mücadelesinin ardından kızımı kaybettik" diyen Murat Pınar, şöyle konuştu:

"Biz de başka çocukların, engelli vatandaşlarımızın, yaşlıların başıboş sahipsiz sokak köpeklerinin saldırılarına maruz kalmamaları için bir dernek kurmaya karar verdik. Çalışmalarımızı tamamladık ve derneğimizi faaliyete geçirdik. Derneğimizin ismi 'Güvenli Sokaklar ve Yaşam Hakkını Savunma Derneği'dir. Merkezi Ankara'da olan derneğimiz ilk aşamada ailemizden oluşuyor. Amacımız çocukların, engellilerin, yaşlıların başıboş sokak köpeklerinin saldırılarına ve tehlike altına girmemeleri, yaralanmamaları. Bu hayvanların toplanıp, barınaklara konulup güzel bir ortamda kısırlaştırılıp oralarda bakılmalarını talep ediyoruz. Tekrar sokağa salınmalarını kabul etmiyoruz. Çünkü kısırlaştırılan sokak hayvanlarının hiçbiri saldırganlığını kaybetmiyor. Bunun için uğraşıp çaba sarf edeceğiz. Derneğimizin www.güvenlisokaklar.org adlı resmi internet sitesi kuruldu. Sosyal medya hesaplarımız şu anda aktif. Tüm Türkiye'den fikir alışverişi yapabilmek için herkesin desteğine ihtiyacımız var." 

“ÖNÜNE GEÇEBİLMEK İÇİN BİR DERNEK KURDUK”

Mahra'ın annesi Derya Pınar da şunları söyledi:

"Köpeklerin başıboş kalmasından dolayı mağduriyeti biz aile olarak yaşadık. Evladımızı kaybettik. Bundan önce de başkalarının da başına gelmiş. Bunun önüne geçebilmek için bir dernek kurduk. Zaman geçtikçe saldırı haberleri gelmeye devam ediyor. Başıboş sokak köpekleri yüzünden insanların birbirlerine düşmesi ya da başıboş hayvanların sokakta istismara uğramaları bizi çok derinden yaralıyor ve üzüyor. Biz hayvansever olmanın dışında hala köpeksever bir aileyiz. Çok fazla suistimale uğradıkları için onların da yaşam alanlarının iyileştirilerek barınak ortamında gönüllülerin el birliğinde ve desteğiyle bakılması taraftarıyız. Çok güzel projelerimiz var bunlar hayata geçecek. Umarım Mahra Melin'im hayatını boşu boşuna kaybetmemiştir. Mahra Melin'in yaşıtları, bundan sonra doğacak çocuklar ve insanlar için bir ışık olduğuna inanıyoruz. Oradan bir ışık yollar bize. Biz de çalışmalarımızı mutlu bir şekilde sürdürürüz." 

“PES ETMEDEN ÇALIŞACAĞIZ”

İlk hedeflerinin başıboş sokak köpeklerinin toplanmasını sağlayarak ölümleri, yaralanmaları ve tüm saldırıları önlemek olduğunu söyleyen Derya Pınar, "Özellikle kendimize ilk hedef olarak belirlediğimiz başıboş köpek sorunu ile ilgili ülkemizde cahilliğin giderilmesi ve sessizliğin ortadan kaldırılması için, halk için algının lehimize değişmesini sağlamak amacıyla web sitemizle, sosyal medya hesaplarımızla, projelerimizle, uzman kişilerle ve kuruluşlarla işbirliği yaparak konunun hukuki, psikolojik ve sağlık yönünden ele alınmasını ve tartışılmasını sağlamak amacıyla pes etmeden çalışacağız. Özendiğimiz değil, özendiklerimizi yaşadığımız bir ülke olabilmek için desteklerinizi bekliyoruz" dedi.

YORUMLAR

10 Yorum Var
 • Muhittin POLAT 2 ay önce Şikayet Et
  Bence öncelik insan hayatı olmalı, milli park veya ormanlarımızda bu sokak hayvanları için telle çevrilmiş çok geniş alanlar oluşturulup oralara bırakılmalı, insanlardan uzakta doğal ortamlarda hayatlarını sürdürebilirler. Mesele sadece kısırlaştırmak değil, Atasözümüz ne kadar güzel "Aç it, fırın yıkar"
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Adsız 2 ay önce Şikayet Et
  Allahım kimseye evlat acısı vermesin çok zor keşke yaşasaydı evladımız ama belediyelerde bu konuda daha duyarlı olmalı daha iyi barınaklar yaparak bu hayvanlarıı beslemeli o kadar yemek boşa çöpe gidiyor en azından buralarda değerlendiebilir
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Vatann sever 2 ay önce Şikayet Et
  Belediye görevini yapmadı dava açın
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • caner 2 ay önce Şikayet Et
  ya bu nasıl iş sokak köpekleri çocuk ısırıyor ölüyor amerika marsa cıkıp gelmişken caresi yokmu bu köpeklerin amerika nasıl yapıyorsa bizde öyle yapalım bu kadar basit ölmesin cocuklar
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Nazım Zengin 2 ay önce Şikayet Et
  Hayır, anlamadığım şey; Hayvan Hakları Yasası çıkaranlar hangi yüzle çıkıp da bunları haber diye sunuyor bu millete! Daha düne kadar cuma hutbelerine de konu olmamış mıydı hayvan hakları?
  Cevapla İlk beğenen sen ol
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.