Aydın

Hem evinin hem de işinin "kaptanı"

12:27 01 Temmuz 2016
Hem evinin hem de işinin "kaptanı"

FERDİ UZUN - Küçük yaşlardan beri kurduğu denizci olma hayalini evlendikten sonra gerçekleştiren Ayfer Kamacı, hem sahibi olduğu gemi teknesinin hem de bağlı bulunduğu meslek örgütünün "kaptanlığını" üstlenerek bu mesleği kadınların da yapabileceğini kanıtladı.

Afyonkarahisar'ın Dazkırı ilçesine bağlı Kızılören köyünde dünyaya gelen 48 yaşındaki Kamacı, ailesine ait hayvanları güderek ve halı dokuyarak geçirdiği çocukluk yıllarında, denizci olma hayalleri kurmaya başladı.

Lise eğitimi sırasında gemi kaptanlığı okuma hedefiyle üniversiteye hazırlanan Kamacı, ailesinin evlendirme kararıyla hayalini gerçekleştiremedi.

Didim ilçesinde hayvancılık yapan Erdal Kamacı ile hayatını birleştiren Kamacı, yıllar sonra karşısına çıkan fırsatı değerlendirerek "kaptan şapkası" giyebildi.

Sahibi olduğu tur teknesinde AA muhabirine açıklama yapan Ayfer Kamacı, çocukluk hayalini unuttuğu sırada, bir müşterilerinin borcuna karşılık teknesini vermeyi teklif etmesiyle büyük heyecan duyduğunu söyledi.

Eşinin bu tekneyi satarak geliriyle çocuklarını okutmak istediğini, kendisinin ise bu tekneden ekmeklerini çıkarabileceklerini söylediğini aktaran Kamacı, "Sonunda ikna ettim ve tekneyi satmak yerine kendimiz işlettik." dedi.

Tekneyi aldıktan sonra İzmir'de gemi kaptanlığı kursuna yazıldığını dile getiren Kamacı, ehliyetini aldıktan sonra kaptan şapkasını taktığı, mavi-beyaz kıyafetleri giydiği günü hiç unutmadığını dile getirdi.

Kamacı, şöyle konuştu:

“Kaptan olmak benim genç kızlık hayalimdi. Bu işi ve denizi çok seviyorum. Burada doğmadım ama sanki denizin içinde dünyaya gelmiş gibiyim. Küçükken hep martı, gemi ve deniz hayalini kurardım. Bu, benim rüyamdı ve gerçekleşti. Benden sonra da eşim çobanlığı bırakarak gemi kaptanı oldu. Bu işe ilk başladığımda ailem ve özellikle çevremdekiler beni yadırgadı. Kadın olduğum için bu işi başaramayacağımı söylediler ama ben bunlara hiç aldırmadım, hayallerimin peşinde gittim ve ben kazandım. Adeta tırnaklarımla kazıyarak buralara geldim. Azmettim, yıkılmadım ve başardım."

- Üniversite diplomasını da aldı

Altınkum İskelesi'nde demirli 80 kişi kapasiteli teknesiyle turistleri tekne turuna çıkarttığını anlatan Kamacı, tek eksiği olan İngilizce'yi de daha sonra öğrendiğini ifade etti.

Tüm işleriyle ilgilendiği teknesinde ağırladığı yabancı turistlerin kendisine hayranlık duyduğunu, çoğu müşterisiyle arkadaş olduğunu anlatan Kamacı, sadık bir müşteri kitlesi oluştuğunu vurguladı.

Gemi kaptanlığı hayalini gerçekleştirdikten sonra üniversite hayalini de bırakmadığını belirten Kamacı, "35 yaşında yeniden sınavlara hazırlandım. Anadolu Üniversitesi Turizm ve Seyahat Yönetmeliği Bölümünden mezun oldum." dedi.

Didim'de gezi teknesi sahiplerinin kurduğu Gezi Tekneleri Kooperatifinde 10 yıldır başkanlık görevini sürdürdüğünü dile getiren Kamacı, ilçe turizmine katkı sağlayan projeler üretmeye gayret ettiğini bildirdi.

-Yeni hayali dünya turu

Ayfer Kamacı, iki oğlunun da gemi kaptanı olduğunu ve tekne imalatıyla uğraştığını, çocuklarına da birer tekne alarak şirketleşmeyi planladığını kaydetti.

Kaptanlığın genelde erkek işi olarak görüldüğünü ancak kadınların rahatlıkla yapacağı bir meslek olduğunu, özellikle özgürlüğüne düşkün kadınlara bu mesleği tavsiye ettiğini vurgulayan Kamacı, bundan sonraki hayalinin ise yelkenli ile dünya turu yapmak olduğunu sözlerine ekledi.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.