Aydın

Kuşadası'nda şaşırtan görüntü! Dünyada ender görülüyor

16:12 25 Eylül 2019 2 Yorum Var
Kuşadası'nda şaşırtan görüntü! Dünyada ender görülüyor

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde, dünyada ender görülen bir tür olan ve en hızlı kanat çırpan kelebeği olarak bilinen mekik kelebeği görüldü.

Kuşadası'nda yaşayan İngilizce öğretmeni Hüma Kuvel'in evine geçen 22 Eylül akşamı açık olan balkon kapısından mekik kelebeği girdi. Balkon kapısından giren ve sağa sola çarparak uçan mekik kelebeğini önce çekirge, danaburnu gibi bir böcek zannedip, korktuğunu belirten Kuvel, "Daha sonra perdeye konduğunda, oldukça büyük, muhteşem desenli bir kelebek olduğunu fark ettim. İki gün boyunca evin içinde zaman zaman görüldü. Fotoğraflarını ve videosunu çektim. Bir ara marul yaprağı ile beslemek istedim ancak yemedi. Zarar vereceğim düşüncesi ile gece tekrar balkona çıkartarak doğal ortamına geri dönmesi  için serbest bıraktım. Saniyeler içinde gözden kayboldu" dedi. Daha sonra internette araştırınca kelebeğin, özellikle Akdeniz bölgesinde nadir görülen ve en hızlı kanat çırpan 'mekik  kelebeği' türü olduğunu öğrendiğini  anlatan Kuvel, "Ender bulunan bir tür kelebeğin evime gelmesini bir şans olarak değerlendiriyorum. Yetkililerin bu tür endemik türler için bölgemizde araştırma yapmasını ve bizleri bilgilendirmelerini istiyorum" diye konuştu.

'SADECE GECE UÇABİLİYOR'

İri boy ve renkli, uzun ince kanatlarıyla dikkati çeken mekik kelebeği, en hızlı kanat çırpan, havada asılı durabilen kelebekler olarak biliniyor. Yalnızca gece uçabildiği belirtilen mekik kelebeği, geniş yapraklı ağaç, süs sarmaşığı, zakkum ve sebze yapraklarıyla besleniyor. Mekik kelebeği, bölgenin, hala nadir özelliklerini ve doğal koşullarını taşıdığının da bir göstergesi. Kanatları yeşil, kahverengi, pembe, sarı renklerle bezeli olan mekik kelebeği daha önce de Muğla'nın Milas ve Bodrum, Manisa'nın Salihli ve Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde de görülmüştü.

YORUMLAR

2 Yorum Var
  • Hikmet 10 ay önce Şikayet Et
    Bu kelebek her yıl bahcemdeki zakkumlar ile beslenerek cogalmaya devam ediyor. Oldukca iri bir tırtıl olarak görünen ve cok tüketen bir hayvan.
    Cevapla
  • kadirli'li 10 ay önce Şikayet Et
    Bu kelebeği 8 sene evvel OSMANİYE ilimizdede görmüştüm.harika bir kelebek.Anlatılanlardan daha güzel görünüyor.sadece bir kere rastladım.yıllardırda göremedim.
    Cevapla
ETİKETLER
Aydın
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.