Aydın

Kadın din öğretmenine soruşturma açıldı!

08:15 08 Kasım 2019 34 Yorum Var
Kadın din öğretmenine soruşturma açıldı!

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde bir lisede Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olan Esma B.K. hakkında, ''misyoner faaliyetler yürüttüğü'' iddiasıyla valilik tarafından soruşturma başlatıldı.

Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu olan ve daha önce Aydın'daki özel okullarda din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği yapan, son olarak da Kuşadası'ndaki bir Anadolu lisesinde bu derse giren öğretmen Esma B.K. hakkında, bir süre önce İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne 'derslerde misyoner faaliyetlerde bulunduğu' ihbarı yapıldı. Bunun üzerine konu Valiliğe bildirildi. Valilik, Ekim ayında konuyu araştırması için müfettiş görevlendirip, inceleme ve soruşturma başlattı. Konu ulusal basında 'Din dersine Hıristiyan öğretmen' başlığıyla haber olarak yer aldı. Esma B.K.'nin daha önce Aydın'da yaşadığı, doktor olan ilk eşinin ölümünden sonra İzmir'de başka bir doktorla ikinci evliliğini yaptığı öğrenildi. Esma B.K.'nin Kuşadası'ndaki Anadolu lisesindeki derslerine de İzmir'den gidip, geldiği öğrenildi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Basında çıkan haberler üzerine Aydın Valiliği'nden konuyla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, "Adı geçen öğretmenin derslerde misyonerlik faaliyetleri yürüttüğü yönündeki ihbarın Aydın Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ulaşmasının ardından Valiliğimiz tarafından 22.10.2019 tarihinde milli eğitim müfettişi görevlendirilerek inceleme- soruşturma başlatılmış olup, dosya safahatı devam etmektedir. Konunun önemi gereği lüzum eden tüm yasal süreç Valiliğimiz tarafından hassasiyetle takip edilmektedir" denildi.

 AVUKATINDAN AÇIKLAMA: İDDİALAR ASILSIZ

Din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde misyonerlik yaptığı iddia edilen ve hakkında soruşturma başlatılanÿöğretmenÿEsma B.K.’nın avukatı Can Kurtulan, iddialara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Avukat Kurtulan yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Geçtiğimiz günlerde hakkında çıkan asılsız haberler sebebiyle, müvekkilim üzerinden algı oluşturulmak istendiğini düşünmekteyiz. Müvekkilim ne misyonerlik faaliyeti yürütmektedir ne de din kültürü ve ahlak bilgisi müfredatına ve içeriğine aykırı ders anlatımı yapmaktadır. Buna karşılık, basında yer alan hedef gösterici haberler sonrasında, müvekkilim sosyal medya üzerinden adeta saldırıya uğramış; söz konusu saldırılar iş ve özel hayatının ciddi anlamda zarar görmesine neden olmuştur. Yalnızca iddiadan ibaret olan haberlerde müvekkilimin açık kişi bilgilerine yer verilmesi; aynı zamanda özel hayat ve aile hayatı gizliliğinin ihlal edilmesiyle sonuçlanmış ve halihazırda devam eden bu süreç müvekkilimin huzurunu ve psikolojisini olumsuz yönde etkilemiştir. Konunun hassasiyeti ve soruşturmanın selameti bakımından şu aşamada daha fazla açıklama yapılmasına gerek olmamakla birlikte; sürecin hukuka uygun ilerlemesi ve adil bir şekilde sonuçlanması için tüm adımların takipçisi olunacaktır."

 

YORUMLAR

34 Yorum Var
 • Yakup 6 ay önce Şikayet Et
  Asıl ücreti ek dersler den değil baska merkezlerden mi alıyor acep.
  Cevapla
 • Fatih 6 ay önce Şikayet Et
  Felsefe dersine giriyor. Orta okul 5 sınıf dinkültürü dersine giriyor açık bayan karaman da
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Angaralı 6 ay önce Şikayet Et
  Böyle din kültürü öğretmeni mi olur kimlere kaldı gençlik ya, avukat da asılsız diyor ortada bir yalan var bakalım kime yapışacak, öyle bir sistemimiz olmalı ki yalanı ortaya çıkan kim olursa olsun siciline işlenmeli yada men edilmeli
  Cevapla
 • Ahmed musafir 6 ay önce Şikayet Et
  Hangi dinin ahlakını veriyor öyretmen acaba. Hiristiyanlliksa kiyafeti tam ona göre yok İslam dinimden bahs ederseniz kusura bakmayın o kadının üzerinde İslama has olan bir əlamat yok önce kendisi ahlaklansın ki çocukların ahlakını pozmasın in şə ə ALLAH
  Cevapla
 • ottomans 6 ay önce Şikayet Et
  Tuh yaziklar olsun din ve ahlak ogretim gorevlisinin kiyafeti boyle ise digerleri nasil olur aklima getirmek istemiyorum.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.