Aydın

Dünya'da sadece Aydın'da yetişiyor! 11 adet kaldı...

14:04 18 Eylül 2022 26 Yorum Var
Dünya'da sadece Aydın'da yetişiyor! 11 adet kaldı...

Dünyada sadece Aydın Kuşadası’nda yetişen ve 11 adet kaldığı tespit edilen "Aydın ölmez çiçeği" yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.Geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapan Aydın, doğal güzellikleriyle yaban hayatına ve endemik bitkilere de kucak açmaya devam ediyor. Bu çerçevede çalışmalarını yürüten Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD), dünyada sadece Aydın'ın Kuşadası ilçesi Kirazlı Dağları'nda yetişen ve sadece 11 tane kaldığı tespit edilen Aydın ölmez çiçeğine dikkat çekti. Sürücü, “Diğer endemik türler gibi Aydın ölmez çiçeği ile ilgili bir Tür Koruma Eylem Planı’nın yapılması, endemik bitkinin geleceği açısından çok önemlidir. Eğer iki elin parmakları kadar kalan bitkiyi koruyamazsak bir tür daha yok olmuş olacaktır" dedi.

1960'lı yıllarda tespit edildi

Aydın ölmez çiçeğinin 1960'lı yıllarda tespit edildiğini anlatan Sürücü, "Milli parkın da bulunduğu Samson Dağları’nda İngiliz botanikçi Davis tarafından 1960’lı yıllarda tespit edilen helichrysum heywoodianum türü Aydın ölmez çiçeği, bölgemizin endemik türlerinden biri olup, IUCN kriterlerine göre (CR) kritik düzeyde tehlike altındadır. Kuşadası ve Milli Park kıyılarında yoğun bir şekilde görülen diğer ölmez çiçeklerle karıştırılan Aydın ölmez çiçeği, yaklaşık 800-900 metre yükseltilerde yetişmektedir. Her sapın ucunda 10-13 minik çiçekten oluşan kümeler odunlaşmış bir gövdeden yükselmektedir” dedi.

“Araştırmalarımız devam edecek”

Bölgenin ekolojik yapısının titizlikle incelenmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Sürücü, “Kuşadası ve çevresinde başta milli park olmak üzere farklı ekolojik yapıları nedeniyle zengin bitki örtüsüne sahip doğal alanlar bulunmaktadır. Aynı zamanda geleneksel tarımın en iyi uygulandığı yerlerden biridir. Kuşadası’nda hem ekolojik alanların hem de tarımsal toprakların korunması için, bu zenginlikleri tehdit edecek ve geri dönülmez tahribat oluşturacak hiçbir faaliyete izin verilmemelidir” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

26 Yorum Var
 • Ede 2 ay önce Şikayet Et
  Evet bizim memlekette de var bu çiçekten bizim oralarda mentuar denir
  Cevapla
 • Kenan 2 ay önce Şikayet Et
  Tüm yorumlarda görüyorum ki, insanlar bu çiçeğin kendi memleketlerinde de olduğunu söylemişler. Doğrudur ancak yanıldığınız bir nokta var. Bitki türleri sadece işin uzmanları tarafından ayırt edilebilecek ufak farklılıklarla birbirinden ayrılırlar. Dışardan bakan kişilere göre hepsi aynıdır ancak işin aslı çok farklıdır. Ülkemizde hemen heryerde bu CİNSE ait ölmez çiçek türleri bulunmakta yalnız hepsi birbirinden farklı türlerdir.
  İlk beğenen sen ol
 • Mahmut Arslan 2 ay önce Şikayet Et
  Nasıl sadece Aydın'da var ya bu bizm oranı her karış toprağında bu yetisir Sivas Gölova ilçesinde her karış toprağında vardır
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Abdullah Parlak 2 ay önce Şikayet Et
  Yalanınız batsın. Dünyada sadece Aydın'da yetişiyormuş. Bizim oralarda (Ardahan-Posof) yaylalarda istediğiniz kadar, her yerde var.
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Kadirli,li 2 ay önce Şikayet Et
  Bu çiçek bizim bu bölgede mantar olarak adlandırılmıştır, yaylalaımızda (kadirli,andırın,maraş) çok miktarda yetişir.
  Cevapla
 • Metehan han 2 ay önce Şikayet Et
  Bu bizim Erzurum'da Narman ilçesinin yaylalarında yetişen her bahar yaylanın yeşil renklerine sarın renkleriyle ahenk kadar yayla çiçeği sadece Aydın'da ve 11 adet değil Erzurum dada ve 11 fazlasıyla bulunmaktadır ...
  Cevapla İlk beğenen sen ol
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.