Bartın

Bartın'da FETÖ/PDY davası

20:32 06 Haziran 2017
Bartın'da FETÖ/PDY davası

Bartın'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, eski Bartın Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Naci Tankut'un da bulunduğu tutuklu 9 akademisyenin yargılanmasına devam edildi.

Bartın Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, "silahlı terör örgütü yöneticiliği ve örgüt üyeliği" suçlarından yargılanan ve daha önce meslekten ihraç edilen tutuklu sanıklar Tankut ve öğretim görevlileri Ahmet Ergün, Kenan Melemez, Hasan Kurban, Halil Çalışkan, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemiyle (SEGBİS) katıldı.

Aynı duruşmada, sanık Serkan Gıyas Çatalbaş, Serkan Çorbacı, Berkay Dal ve Muhammet Ali Özsoy da hakim karşısına çıktı.

Örgütün sohbet imamı olduğu öne sürülen Çatalbaş, mahkemedeki savunmasında, örgütün MİT’e yaptığı operasyondan sonra bu yapıdan uzaklaşmaya başladığını anlattı.

2013'te örgütün il imamı olduğu öne sürülen Mehmet Yalçın tarafından sürekli sohbet yapması için arandığını belirten Çatalbaş, "Benden önce Bartın'da sohbetleri Üzeyir Türkan diye birisi yaparmış. Üzeyir Türkan’ın tayini çıktıktan sonra Mehmet Yalçın benden sohbet yapmamı istedi. Ben de o sıralarda MİT’e yapılan operasyonlardan sonra uzaklaşmaya çalışıyordum. 'Yüksek lisans yapıyorum' diye bu teklifi reddettim fakat arada polislere sohbet yapardım.” diye konuştu.

FETÖ'nün medya yapılanmasına yönelik hakkında gözaltı kararı verilen ancak yurtdışına kaçtığı saptanan Prof. Dr. Osman Özsoy’un kardeşi Muhammet Ali Özsoy da telefonlarından örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock" çıkmadığını belirterek, örgütle bağının sadece sohbetlere gitmek olduğunu öne sürdü.

Diğer sanıklarda, "silahlı terör örgütü üyesi" olmadıklarını ve silahlı terör örgütü yönetmediklerini ileri sürerek tahliye ve beratlerini talep etti.

Mahkeme heyeti, sanıkların tutukluk halinin devamına ve dosyayı üçer kişi halinde ayırma kararı vererek duruşmayı erteledi.

YORUMLAR

ETİKETLER
dava
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.