Bartın

Dershane paralarını FETÖ'ye gönderen sanığa 8 yıl hapis

16:46 22 Mayıs 2018
Dershane paralarını FETÖ'ye gönderen sanığa 8 yıl hapis

Bartın'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında yargılanan sanığa, 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi.

Bartın Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçlamasıyla tutuklu yargılanan, örgütle bağlantılı dershanenin müdürlüğünü yapan Cemil Akbaş, tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı.

Duruşmada, cumhuriyet savcısının bir önceki celsede Bank Asya'da yüklü miktarda para hareketliliğinin görüldüğünü, "ByLock" kullandığını, örgütün eylemlerine dahil olduğunu, müdürlüğünü yaptığı dershanede öğrencileri kayıt dışı göstererek bu öğrencilerden alınan dershane paralarını örgütün elebaşına gönderdiğinin belirlendiğini bildirerek, "terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan cezalandırılmasını talep ettiği sanık Akbaş, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmasını yaptı.

Akbaş, terör örgütü üyesi olmadığını ve tüm terör örgütlerini lanetlediğini söyledi.

Hayatını idame ettirmek için örgütün dershanelerinde çalıştığını ve bundan da pişmanlık duyduğunu ifade eden Akbaş, "ByLock kullandığım iddialarını reddediyorum. Dershanede öğrencileri kayıt dışı göstererek bu öğrencilerden alınan dershane paralarının örgütün elebaşına gönderdiğim iddiaları da aramda husumet bulunan tanık ifadesidir. Bu iddia hayal ürünü ve asılsızdır." diye konuştu.

Sanık avukatı da mütalaada yer alan terör örgütü kurma ve yönetme iddiasına katılmadığını ve suçlamalarla ilgili somut bir delilin olmadığını savundu.

Son sözü sorulan sanık, "Örgütün dershanelerinde çalıştığım için pişmanım." cevabını verdi.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığı "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı.


YORUMLAR

ETİKETLER
FETÖ/PDY
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.