Bartın

Bu kaya görenleri şaşkına çeviriyor

11:52 01 Ağustos 2020 2 Yorum Var
Bu kaya görenleri şaşkına çeviriyor

Bartın’da bir kayanın üzerinde dik duran yaklaşık 4 tonluk kaya, görenlerin şaşırtıyor.Kent merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Kocareis köyünün girişinde bulunan, yaklaşık 4 tonluk kaya, yanlarından ve altından destek almadan başka bir yassı kayanın üzerinde duruyor. İnsanların düşürmek için uğraştığı kaya sallanıyor, ama devrilmiyor. 1968 yılında meydana gelen 6.1 büyüklüğündeki deprem ve 16 yıl önce üzerine düşen yıldırıma rağmen ayakta kalan kaya, görenleri şaşırtıyor. Geçen yıllarda dik şekilde duran kayanın bir işaret olduğuna inanan defineciler ise kayanın etrafındaki bazı alanları, 1 metre derinliğinde çukurlar açarak arama yaptı.

Köylülerden Muharrem Ağarmış (59), “Biz bu kayanın adını ‘Dikilitaş’ olarak söyledik. Bizim büyüklerimiz burada yatır olduğunu söylerdi. Tabi bu rivayet nedeniyle defineciler de buranın etrafında kazılar yaptı. Bu kayanın hikayesi çok ilginç, biz bu kayayı sallıyoruz ama yıkılmıyor. Ben tek kendim bile biraz güçle kayayı sallıyorum. Bu kayamız 1968 yılında Bartın’da yaşanan depremi gördü, yine 16 yıl önce buraya yıldırım düştü. Sonra bu kayayı bazı insanlar görmüş ve yıkabilir miyiz diye gelmişler yaklaşık 10-15 kişi sallamış ama yıkılmamış. Kayanın üzerinde ben küçükken hatırlıyorum, bayan resmi vardı. Ama artık yok. Bu kayayı ilk kez gören insanlar çok şaşırıyor” dedi.

YORUMLAR

2 Yorum Var
 • adsız 1 hafta önce Şikayet Et
  durdurana bakacaksın
  Cevapla
 • kayyumun kıyamı 1 hafta önce Şikayet Et
  kâinattaki bütün gezegenler yıldızlar direksiz havada duruyor kayyumiyeti ilahiyi bilirsen sıkıntı yok
  Cevapla
 • zafer gülten 1 hafta önce Şikayet Et
  alttaki kaya ile üsteki kaya arasında fiziki olarak çok kuvvetli bir -mıktanızlanma- gelişmiş olabilir,kayayı tutan bu çekim gücü olmalı.
  Cevapla
 • TRAKYA 1 hafta önce Şikayet Et
  mantiga bak ya ne güldüm
  İlk beğenen sen ol
 • OGUZ 1 hafta önce Şikayet Et
  tam ben yazacaktım sen yazmışsın hasan kardes
  İlk beğenen sen ol
 • Hasan 1 hafta önce Şikayet Et
  Zafer yorumlarini hep goruyorum. Hastayim yorumlarina :)
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.