Bartın

6 yıldır aynı yere yuva yapıyor, köyün maskotu oldu

12:57 02 Haziran 2021
6 yıldır aynı yere yuva yapıyor, köyün maskotu oldu

Tabanözü köyü sakinleri 6 yıldır aynı elektrik direğinin tepesine yuva yapan leyleğe köylüler, ‘Ayşe’ ismini verdi.

Bartın’ın Tabanözü köyü sakinlerinin her yıl yolunu gözledikleri leylek, bu yıl da aynı elektrik direğine yuva kurdu. 6 yıldır bölgeden ayrılmayan, köylülerin ‘Ayşe’ ismini verdiği leyleğin 3 yavrusu dünyaya geldi. Meraklı köylüler, leyleğin yavrularını beslemesini ve hareketlerini izliyor.

3 YAVRUSU VAR

Köylülerden Erol Öztoprak, Ayşe'nin geçen yıl mart ayının 15’inde geldiğini ağustos ayının 15’inden sonra ayrıldığı belirterek, “Ayşe leyleğimizin bu sene 3 tane yavrusu var. Uzun süre yollarını gözlüyoruz. Bu yıl da gelerek bizi sevindirdi. Biz buradan görüyoruz. İnsanlar bize leylekleriniz geldi mi? diye soruyor. Civar yerlerden buraya leyleği görmeye gelenler oluyor. Bundan çok mutluyuz” dedi.

“HER SENE YOLLARINI GÖZLÜYORUZ” 

Hüseyin Gazek (71) de, “Her sene bunların yollarını gözlüyoruz. Geçen yıl yüksek gerilirim hattına çarpan bir erkek leyleği kaybettik. Çok üzüldük. Bu sene farklı bir erkekle ‘Ayşe’ leylek geldi. Geçen yıl bir yuva yaptık. Bizim yuvayı beğenmediler. O yuvayı yıktılar. Kendi kendilerine yuva yaparak, yavrulamışlardı. Bu yıl da 3 yavrusu var. Onlara çok alıştık” diye konuştu. 

“6 YILDIR KÖYÜMÜZE GELİYORLAR”

Leylekleri çok sevdiklerini belirten Ayşe Altuğ ise, “6 yıldır bu leylekler köyümüze geliyor. Biz leylekler geliyor diye çok sevinçli oluyoruz. Leyleğin ismi ile benim ismim aynı, bundan çok memnunum” ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.