Batman

Ezidiler bayramlarını buruk kutladı

17:59 18 Aralık 2015
Ezidiler bayramlarını buruk kutladı

Irak'ın Sincar bölgesinde terör örgütü DAEŞ'in saldırıları sonucu Türkiye'ye sığınan Ezidiler, her yıl aralık ayının 15'inde tutulan 3 günlük orucun ardından "Cejna Ezi" bayramına topraklarından uzakta buruk karşıladı.

Batman Belediyesi tarafından kurulan Şengal Kampında kalan Ezidiler, inançları gereği her yıl aralık ayının 15'inde tuttukları 3 günlük orucun ardından Cejna Ezi bayramını kutladı.

Geçen yıl terör örgütü DAEŞ'in saldırıları nedeniyle topraklarından göç etmek zorunda kalan Ezidiler, DAEŞ'in saldırılarının devam etmesi, bazı Ezidi kadınlarının da DAEŞ'in elinde olması ve olumsuz yaşam koşulları nedeniyle daha önce coşkuyla kutladıkları bayramı buruk bir şekilde karşıladı.

Kendi topraklarındayken, bayramdan önce başlayan bayram hazırlıklarını iki yıldır yapmayan Ezidiler, sadece çocuklarını güzel giydirdikten sonra misafirlere şeker ikramında bulundu.

Bayram dolayısıyla güzel giyinen Ezidi çocuklar, aileleri ziyaretin ardından bir araya gelerek çeşitli oyunlar oynadı, Batmanlı mahalli sanatçılar da söyledikleri şarkılarla sığınmacıları eğlendirmeye çalıştı.

Kampta buruk bir bayram yaşadıklarını belirten Şeyh Hasan Curdo, desteklerinden dolayı Türkiye'ye teşekkür etti.

Bayramın barış ve kardeşliğe vesile olmasını temenni eden Curdo, "Hem Şengal'deki hem Batman'daki hem de diğer yerlerdeki Ezidilerin bayramını kutluyorum. Burada kutladığımız ile Şengal'de kutladığımız bayram elbette bir değil ama yapacak bir şey yok. Üzüntülüyüz çünkü kızlarımız, gelinlerimiz DAEŞ'in elinde. Babalar, çocuklar dağlarda mahsur, bu yüzden bayramımız buruk geçiyor" diye konuştu.

Bugünün Uluslararası Göçmenler Günü olduğunu hatırlatan Curdo, göç eden insanların gerçekten çok zor durumda kaldığına üzülerek şahit olduklarını anlattı.

Memleketini özlediğini belirten 65 yaşındaki Muhbet Süleyman da yakınlarının DAEŞ'in elinden kurtulduktan sonra asıl bayramı kutlayacaklarını dile getirdi.

Ailesinin savaş nedeniyle parçalandığını aktaran Süleyman, "Bugün bayram ancak buruk bir bayram yaşıyoruz. Tüm yakınlarımız DAEŞ'in elinde, onların kurtulmasını istiyoruz. Memleketimize gitmek istiyoruz, memleketimizi özledik ancak orası savaş bölgesi. DAEŞ memleketimizi yıktı. Hayat gerçekten çok zor. Tüm ailemiz parçalandı, onları özledik. Bayramımız çok güzeldi ancak memleketimizde değiliz, evimizde değiliz nasıl bayram kutlayalım. 3 gün oruç tuttuk bugün de bayramımızdır ama bayramı istediğimiz gibi kutlayamıyoruz" dedi.

YORUMLAR

ETİKETLER
buruk bayram
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.