Batman

Ezidi annelerin "evlat ve sıla" özlemi

13:21 14 Mayıs 2017
Ezidi annelerin "evlat ve sıla" özlemi

Yaklaşık 3 yıl önce terör örgütü DEAŞ'ın Sincar'da gerçekleştirdiği saldırılar sonucu evlerini terk ederek Türkiye sığınan ve ardından Batman'ın Beşiri ilçesine bağlı Uğurca köyüne yerleşen Ezidi aileler, ayrı kaldıkları çocuklarının ve evlerinin hasretiyle yaşıyor.

SELMAN TÜR - Irak'ın Sincar bölgesindeki terör örgütü DEAŞ'ın saldırılarından kaçarak Batman'a yerleşen Ezidi anneler, sıla hasretinin yanı sıra ayrı kaldıkları çocuklarının özlemini çekiyor.

Çocuklarından haber alamayan aileler, Anneler Günü'nü buruk geçiriyor.

- 5 çocuğundan 3 yıldır haber alamıyor

Kızlarının teröristler tarafından kaçırıldığını belirten 6 çocuk annesi Merdin Aliya (65), saldırı nedeniyle yaya olarak kaçtıklarını, Sincar'da kalan 5 çocuğundan 3 yıldır haber alamadığını söyledi.

Çocuklarını çok özlediğini dile getiren Aliya, "Sincar'ı çok özledik, kan ağlıyoruz. Gidemiyoruz, gideni kesip öldürüyorlar. Kimi kadınlarımız, çocuklarımızın cenazeleri oralarda sahipsiz, öylece bekliyor. 6 çocuğum vardı, biri benimle kaçtı. Diğerleri nerede bilmiyorum. Öldüler mi kaldılar mı bilmiyorum." dedi.

- 8 çocuğunu 3 yıldır göremiyor

14 çocuk sahibi Hazal Halef (63) ise 6 çocuğuyla Türkiye'ye sığındığını, 6 kızının Sincar'da kaldığını, diğer 2 çocuğunun ise başka ülkelere yerleştiğini anlattı.

Yaşadıkları büyük acının kendisini derinden etkilediğini ifade eden Halef, şunları aktardı:

"Kimimiz öldürüldü, kimimiz kaçırıldı. Bizler de dağıldık. Türkiye kapılarını açtı, yoksa birimizi sağ bırakmayacaklardı. Sincar'da çocuklarım kardeşlerim, akrabalarım kaldı. Orası bizim vatanımızdır. Vatansız olduk. Çoluk çocuklarımız o zalimlerin elinde. Bu acıyı unutamıyoruz. Ölene kadar da bu acıyla yaşayacağız."

Halef, "Allah'tan tek dileğimiz, vatanımıza kavuşmamızdır. Evlat hasreti ölümden bile zor. Darmadağın olduk, dilerim ki bir an önce birbirimize kavuşuruz." dedi.

-"Türkiye bizi bağrına bastı"

Çocuklarının özlemi ile yanıp tutuştuğunu dile getiren 7 çocuk annesi Koçer Murad da şunları kaydetti:

"Türkiye bizi bağrına bastı. Çocuklarımın her biri bir yerde. İstiyordum ki çocuklarım gelsin ve bugünümü kutlasınlar ama maalesef mümkün değil. Geride 5 kızım kaldı. 'Anne günün kutlu olsun' demelerini o kadar özledim ki. Bir oğlum Yunanistan'a diğeri ise Almanya'ya gitti. Gönül isterdi ki gelip günümü kutlasalardı ama olmuyor. Dileğim onlara bir an önce kavuşmaktır."

Nehla İdo da teröristlerin saldırıları sonucu kaçtıklarını belirterek, "Her şeyimizi bırakıp kaçtık. Annemi, babamı ve kardeşlerimi çok özledim. 3 yıldır görmüyorum annemi. Bu nedenle Anneler Günü'nü ağlayarak geçireceğim. Onları çok özledim." dedi.

YORUMLAR

ETİKETLER
14 Mayıs
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.