Bilecik

Ev işlerini bitirip saz kursuna gidiyorlar

11:10 06 Mart 2018
Ev işlerini bitirip saz kursuna gidiyorlar

HARUN KAYMAZ - Bilecik'in Yenipazar ilçesinde yaşları 18 ile 65 arasında değişen 20 kadın, haftanın 3 akşamı buluşup saz kursunda hem çalıyor hem de müzikle stres atıyor.

Merkez nüfusu yaklaşık bin 100 olan Yenipazar'da Halk Eğitim Merkezi tarafından 3 ay önce açılan saz kursuna yakın köylerden de katılanlarla birlikte 20 kadın kaydını yaptırdı.

Yaşları 18 ile 65 arası değişen, çoğunluğu 50 yaşın üzerindeki kadınlar, haftanın 3 akşamı, evlerindeki işlerini bitirdikten sonra soluğu Halk Eğitim Merkezinde alıyor. Kursiyerler, merkezde 2 saat saz eğitimi alıyor.

Yöresel giysileri şalvar ve yemenileriyle kursa renk katan kadınlardan 50 yaşındaki iki çocuk annesi Türkan Uysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Huzurluyuz, psikolojimiz düzeldi, ağrımız sızımız hiçbir şeyimiz kalmadı. Eşim de önceden beri çalar, artık ben çalıyorum o söylüyor." dedi.

Aynı yaştaki Emine Özmen ise yıllardır farklı bir kursa katılmayı istediğini belirterek, "Bir akşam kadınlarla otururken aramızda karar verdik; yıllardır dikiş nakışa gidiyoruz, bu kez de saz çalalım dedik. Bu kez elimize iğne iplik yerine tezeneyi aldık, saz çalmaya başladık. Eşim de 6 yıl önce gelmiş ama beceremedi. Şimdi bana 'ben yapamadım, sen başardın' diyor. Pozitif enerji alıyoruz, evimde de her işimi eksiksiz yaparım." diye konuştu.

Eşinin bu yaştan sonra böyle bir kursa gitmesine çok sıcak bakmadığını dile getiren 56 yaşındaki Bediha Sarıkaya da kendisiyle gurur duyduğunu, saz çalmaktan büyük keyif aldığını vurguladı.

- Oturmaya gittiğimizde herkes şen şakrak

Grubun genç üyelerinden Gülşen Uysal da böyle bir projenin Yenipazar'da bir ilk olduğuna dikkati çekerek, "Bu grupta olmaktan gurur duyuyorum. Öğrenmenin yaşı yokmuş bunu bir kez daha anladım. İlk kursta 50 yaşındaki annelerimiz bir şarkıyı direkt çaldılar. Oturmaya gittiğimizde daha şen şakrak artık herkes. Bazen toplanıyoruz, çaylar kısırlar çok güzel geçiyor. Harika bir duygu. Kendimiz çalıyor kendimiz söylüyoruz." ifadelerini kullandı.

Grubun en yaşlı üyesi 65 yaşındaki Fadime Özen ise çoğunlukla Eskişehir'de yaşadığını ama kurs için üşenmeden Yenipazar'a geldiğini kaydetti.

Yenipazar Belediye Başkanı İlhan Özden de özverili çalışmalarından dolayı ev kadınlarını kutladı.

Kadınların her türlü sosyal aktivitenin içinde olduğunu ifade eden Özden, "Çok büyük bir azimleri var, ben üzerime düşen bir şey olursa mahalli idareci olarak her türlü desteği vermeye de hazırım." dedi.

Usta öğretici Kazım Kaya ise ev hanımlarının tahminlerinin üzerinde bir başarı grafiği sağladığını aktararak, "1970 yılında sazı elime aldım, o gün bugün çalıyorum. Öğrenirsem öğreteceğim demiştim. Şimdi halen öğretmeye devam ediyorum ve edeceğim. Kursiyerlerimiz beni çok şaşırttı. Şu anda 15 eseri icra edebiliyorlar." diye konuştu.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.