Bilecik

Üreticiler isyan etti! Yerinde 5, büyük marketlerde 20 lira

11:13 05 Temmuz 2021 8 Yorum Var
Üreticiler isyan etti! Yerinde 5, büyük marketlerde 20 lira

Bilecik’te kiraz üreticileri, 5 liraya verdikleri kirazın market fiyatlarında 10-15 lira fark ile satılmasına isyan etti. Tepki gösteren üreticiler, "Aracılar bizlerden daha çok kazanıyor." dediler.

'Napolyon' cinsi kiraz üreterek ünü Türkiye'ye hatta dünyaya açılan Bilecik'in Gölpazarı ilçesindeki kiraz üreticileri aracılarının kendilerinden daha fazla para kazandığı iddia ederek, bu gidişte kiraz üretimi son bulacağı söylediler. 550 metre rakımlı 9 bin 500 nüfuslu ilçenin 40 yıldır geçim kaynağı olan kiraz, yurt içinin yanı sıra 5 ülkeye ihraç ediliyor.

ÇİFTÇİ OLARAK BİR ŞEY KAZANAMIYORUZ”

Bu yıl kirazın para yaptığı, ancak kendilerinin değil aracıların para kazandığı anlatan üretici İbrahim Bayır, "Kiraz şu anda çok bol, gayet güzel ihraçlık kirazımız var. Elimde de gördüğünüz gibi 'Napolyon' cinsi kiraz. Ancak bir türlü satışını yapamıyoruz. Şu anda esnaflarımız var alım yapan. 4 liraya, 3 buçuk liraya kirazını alıyorlar, ama aynı kirazı İstanbul’da Eskişehir’de Bursa’da marketlerde 15 liraya satıldığını kendi gözümüzle gördük diyorlar. Biz bu durumdan çok şikâyetçiyiz. Gölpazarı’na ihracatçıların gelmesini satışlarımızın kooperatif aracılığıyla büyüklerimizden yardımcı olmalarını istiyoruz. Emeğimiz var, çok güzel malımız var, ama bir türlü değerlendiremiyoruz. Çiftçi olarak bir şey kazanamıyoruz. Bundan tam 15 sene önce bu Napolyon kirazı 5 liraya sattım. Ardan 15 sene geçti şu anda hala 5 liraya satıyorum. Gübreye yüzde 100 zam geldi. Mazot yüzde 100'ü geçti. Her şeye zam geldi, bizim kirazımız aynı yerinde sayıyor. Bu aradaki fark nereden geliyor nereye gidiyor bunları araştırmalarını, bize yardımcı olmalarını bekliyoruz" dedi.

“BU ARADAKİ UÇURUM NE?”

Diğer bir üretici Şevket Kaygısız ise, "Bu Gölpazarı’nın meşhur 'Napolyon' cinsi kirazı üretimi yapıyorum. Dün burada 5 lira olan Napolyon kirazı, markette 20 lira. Bu aradaki uçurum ne? Kim kazanıyor. Bunu 4 kere 5 kere 6 kere ilacını attık, gübresini attık, budamasını yaptık ama 4 lira 5 beş lira kazanıyoruz kilosunda,  yani yazık. Buna birinin el atması lazım. Bu durum Gölpazarı’nda kirazcılığının ölümünün sebep, birde tabi işçi bulamayışımız. İşçi olmayınca da böyle kendi çapımızda çocuklarımızla akrabalarımızla gelip topluyoruz. Hale giriyoruz 4 liraya 3 liraya kirazımızı veriyoruz. Üç, beş tane alıcımız var onlardan başka alıcımız da gelmiyor" dedi.

YORUMLAR

8 Yorum Var
 • H2O8 2 ay önce Şikayet Et
  Üreticiler kendi ürünlerini pazara getirip, kendileri satmadığı sürece kazanamazlar.
  Cevapla
 • 10.KÖY 2 ay önce Şikayet Et
  Devlet narh kesece Osmanlıdaki gibi, Koskoca devlet bilmiyor mu marketlerde kaça satıldığını, üreticiden kaça alındığını. Çiftçimiz de halkta doğru kazanamıyor bir kooperatif kurup çiftçiden 7 TL'ye al halka 10 TL'ye sat maksimum. 20,30 ları görüyor kiraz
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • kızılelma 2 ay önce Şikayet Et
  istanbul hal fiyatları kontrol altına alınmadan düzelmez. kalpazanlık üçkağıt ne istersen var...
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Ben de haklıyım 2 ay önce Şikayet Et
  50 yıldır çözemediğimiz, görünüşe göre bir 50 yıl daha çözemeyeceğimiz, ancak çözümü çok basit olan bir sorun. Üretim nasıl bitirilir, işte böyle bitirilir.
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Demir Ersoy 2 ay önce Şikayet Et
  Marketlerle ilgili ne zaman düzenleme yapıldı fiyat konturolü sağlanacak dendiyse daha fazla zam olarak vatandaşa yansıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.