Bitlis

Şaşırtan görüntü! Sofra kurup elleriyle besliyor

10:16 04 Ekim 2019 6 Yorum Var
Şaşırtan görüntü! Sofra kurup elleriyle besliyor

Bitlis’in Ahlat ilçesinde yaşayan Asım Araboğa isimli hayvan sever, Nemrut Dağı’nda yaşayan yavru boz ayıları kurduğu sofrada elleriyle besliyor.

Bitlis’in Tatvan, Ahlat ve Güroymak ilçe sınırları içerisinde bulunan 2 bin 250 rakımdaki Nemrut Krater Gölü, doğal güzelliklerinin yanı sıra zengin florasıyla birlikte birçok canlıya da ev sahipliği yapıyor. Krater gölü çevresinde yaşamlarını sürdürmeye çalışan yavru boz ayılar ise, son zamanlarda bölgeye giden vatandaşların ve doğaseverlerin ilgi odağı haline gelmeye başladı.

Ahlat ilçesinde yaşayan hayvan sever Asım Araboğa, sıklıkla gittiği Nemrut Dağı’nda yavru boz ayıları özenle besleyip, kış ayına hazırlıyor. Nemrut Dağı’nda yavru boz ayıların sıklıkla görüldüğü alanda yanında götürdüğü balık, armut, bal ve çeşitli yiyeceklerle sofra kuran Asım Araboğa, belli bir süre bekledikten sonra yanına gelen yavru ayıları yer sofrasında elleriyle besledi. Sıklıkla ayıları beslediği için güzel bir dostluk kurduğunu belirten Araboğa, yavru ayıları beslemekten mutluluk duyduğunu söyledi. Nemrut Dağı’nda ayıların beslenmesi için ve yağlanıp kışa hazırlanmaları için yeteri kadar besin maddesi bulunmadığını dile getiren Araboğa, bu yüzden sıklıkla hayvanları beslediğini ifade etti.

“Haftada bir gün yavru ayılar için gelip sofra kuruyorum”

Haftada bir gün yavru ayılar için sofra kurduğunu dile getiren Araboğa, “Bugün yine ayılarım geldiler. Onlara bol bol yiyecek getirdim, artık karınlarını doyururum. Buraya gelmeden önce yanlış yere gitmişler, orada kalabalık insanların içinde karınları aç oldukları için yiyecek bulamadı ve biraz saldırgan olmuşlar. Ama onları bulup sofraya yetiştirdim. Bol bol yiyecek var, artık karınlarını doyururlar. Yani bugün ayıların karnı doyacak. Haftada bir gün onlar için gelip sofra kuruyorum. Geldiklerinde bol bol karınlarını doyuruyorlar. Bugün en çok balık yiyorlar, demek ki en çok sevdikleri yiyecek balıkmış” dedi.

Hayvan sever Asım Araboğa, ayrıca yavru boz ayılara kendi elleriyle bal ve bisküvi yedirmeyi de ihmal etmiyor. Karınları iyice doyan yavru boz ayılar, daha sonra ormanlık alana giderek gözden kayboluyorlar.

YORUMLAR

6 Yorum Var
 • Bitlisli 3 yıl önce Şikayet Et
  Hayvana sofra kurmak bisküvi vermek çok yanlış. Hayvan kendi doğal ortamın da doğal beslenecek. Yetkililerin hayvan sever hemşerimizi uyarmaları lazım. Bu doğaya doğal beslenmeye aykırı. İnsan doğadan ve hayvanlardan elini çeker ise doğa zaten var olur.
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • 43... 3 yıl önce Şikayet Et
  sofra gelenegine alistirmasaniz,piknik yapanlara rahat vermez zarar verebilirler
  Cevapla
 • Yaşar dede 3 yıl önce Şikayet Et
  Yahu bu memlekette birde insan sevenler olsa ne güzel olurdu ama
  Cevapla
 • İsmail72 3 yıl önce Şikayet Et
  Adam insanlık yapıyor helal olsun deseniz ne olur yani ne gerek var bu tür yorumlara
  Cevapla
 • Hakki 3 yıl önce Şikayet Et
  Catal bıcakta verseydin barim be amca
  Cevapla
 • hakkinihelalet ustad 3 yıl önce Şikayet Et
  catal bıçaktan ayi ne anlar be kardesim :))
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.