Bitlis

Bitlis’te yay ustası Akarsu, Ahlat’a özgü 2 yay modeli üretti

14:00 15 Şubat 2022 6 Yorum Var
Bitlis’te yay ustası Akarsu, Ahlat’a özgü 2 yay modeli üretti

Bitlis’te ahşap ustası olan Bülent Akarsu, kendi imkanlarıyla kurduğu atölyede ’Emir Bayındır Han’ ve ’Hürremşah’ modeli olmak üzere Ahlat’a özgü 2 yay modeli üretti.

Aynı zamanda Selçuklu Okçuluk Spor Kulübü Derneği Başkanı olan ahşap el sanatları ustası Bülent Akarsu, kendi imkanlarıyla oluşturmuş olduğu atölyede yay üretimi yapıyor. Sanal ortamda aldığı dersler ve araştırmalar neticesinde yay yapmayı öğrendiğini belirten Akarsu, severek devam ettirdiği yay üretimini ilerleyen süreçte hediyelik eşya olarak ilçe turizmine kazandırmayı hedefliyor.

Bitlis’te yay ustası Akarsu, Ahlat’a özgü 2 yay modeli üretti

YURTİÇİ VE YURT DIŞINDAN SİPARİŞLER GELİYOR

2 yıldır geleneksel okçuluğa yönelik yay üretimi yaptığını belirten Akarsu, ‘Emir Bayındır Han’ modeli ve ‘Hürremşah’ modeli olmak üzere Ahlat’a özgü 2 ayrı yay modeli üretimi yaptığı söyledi. Akarsu, ürettiği yayları siparişlere göre Türkiye’nin birçok iline ve yurt dışına sattığını ifade etti. Akarsu, “Ahlat’ta bir ilk yaparak yay yapımına başladım. Gerek değerli ustalarım olsun bana uzaktan eğitimle, gerekse takıldığım yerde onları arayarak ve videolar izleyerek bu işi çözmeye çalıştım. Yay yapımı hakikaten zor bir iş. Yapmak isteyenler ve gerçekten bu işe gönül vermek isteyenlere de biz bildiğimiz kadarıyla ne biliyorsak öğretmeye çalışırız ki bu spor devam etsin bu gelenek devam etsin. Ben öğrendiğim kadarıyla bu işi yapmaya çalışıyorum. Ahlat’a özgü yay üreteyim dedim. ‘Ahlat Yay’ ismi altında geleneksel Türk yayını değiştirmeden sadece üzerinde değişik oynamalar yapılarak ‘Ahlat’ ismini verdiğim yayların 2 tanede modelini çıkardım. Ahlat’ımıza sembol olmuş Emir Bayındır kümbetinden esinlenerek ‘Emir Bayındır Han’ modeli ve Sivas Divriği Ulu Cami’nin mimari olan ‘Hürremşah’tan esinlenerek diğer yaptığım model yaya da ‘Hürremşah’ ismini bıraktım” dedi.

Bitlis’te yay ustası Akarsu, Ahlat’a özgü 2 yay modeli üretti

 “MARKA HALİNE GETİRİP TURİZME KAZANDIRMAYI HEDEFLİYORUM”

 Amacının yaptığı yayları turizme kazandırmak olduğunu söyleyen yay ustası Bülent Akarsu, “Ahlat yaylarını marka haline getirip turizme kazandırmayı hedefliyorum. Yaptığım yayları siparişler üzerine Türkiye’nin çeşitli illerinde bu sporla uğraşan kişilere gönderiyorum. Bunun yanında yurt dışından da talepler oluyor. Yurt dışına da istekler doğrultusunda göndermeye çalışıyorum” diye konuştu.

Bitlis’te yay ustası Akarsu, Ahlat’a özgü 2 yay modeli üretti

YORUMLAR

6 Yorum Var
 • Ömer faruk 9 ay önce Şikayet Et
  Abi hediye veriyor musunuz
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Hatice 9 ay önce Şikayet Et
  Eline sağlık kardeşim çok beğendim
  Cevapla
 • Aaaa 9 ay önce Şikayet Et
  Ben ahlattaki sadullah gencer anadolu lisesinde okuyorum ve Bülent hoca okulumuzun memuru
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Nurhak 9 ay önce Şikayet Et
  Allahim emeklerinizi boşa cikarmasin insallah ustam
  Cevapla
 • İlhami 9 ay önce Şikayet Et
  Başarılar diliyorum abim Allah hayırlı etsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.