Bolu

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma

11:29 23 Ekim 2016
FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma

Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yurtseven, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'da kalkıştığı darbe girişiminde İl Jandarma Komutanlığında herhangi bir teşebbüs olayına rastlamadıklarını ancak 2. Komando Tugayı içerisinde ufak çaplı bir hazırlık yapıldığını saptadıklarını söyledi.

Yurtseven, AA muhabirine yaptığı açıklamada, darbe girişimine ilişkin yürütülen ve 230 kişi tutuklandığı, 211 kişinin adli kontrol şartıyla, 112 kişinin ise savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldığı soruşturmanın detayları hakkında bilgi verdi.

Bolu'da FETÖ ile mücadeleye 15 Temmuz'dan önce başladıklarını Yurtseven, "Savcı arkadaşlarımla gece gündüz mesai dışında da sabahlara kadar da çalışarak çok ciddi çalışmalar yaptık. İlk olarak Hakkari'nin Çukurca ilçesinde görev yapan FETÖ tarafından sözde sıkıyönetim komutanı ilan edilen Bolu 2. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer'in, oradan talimatlar verdiğini belirledik. Öncelikle onun hakkında soruşturmaya geçildi ve gözaltına alınıp tutuklandı." diye konuştu.

Yurtseven, soruşturma kapsamında askeri birliklerde arama yapıldığını belirterek, "2. Komando Tugayı ve İl Jandarma Komutanlığında kamera görüntülerine, bilgisayarlara, cep telefonlarına el konuldu. Jandarmada darbeye teşebbüs olayına rastlamadık ancak Bolu 2. Komando Tugayı içerisinde ufak çaplı hazırlık yapıldığını saptadık. Bu konuda Tugay komutanının dışında komutan yardımcıları ve diğer üst rütbeli kişiler hakkında tutuklama ve adli kontrol tedbirlerine başvuruldu." ifadesini kullandı.

- 100'e yakın askeri personel dinlendi

Yurtseven, soruşturma çerçevesinde Tugay Komutanlığında 100'e yakın askeri personeli dinlediklerini, İl Jandarma Komutanının ilk etapta bu kapsamda tutuklandığını ifade etti.

Kurum ve kuruluşlar ile dernekler hakkındaki soruşturmaların devam ettiğini kaydeden Yurtseven, şunları söyledi:

"Bolu'da faaliyet gösteren birçok dernek kapatıldı. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişiler hakkında da çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda, Abant İzzet Baysal Üniversitesinde (AİBÜ) çok ciddi çalışmamız var. Kanun Hükmünde Kararnameler sonucunda işten uzaklaştırılanlar da oldu. O kapsamdaki kişiler, OHAL bürosu tarafından yapılan inceleme ve araştırma sonucunda tekrar bizim tarafımızdan gözden geçirilecek. 'Bağlantısı var mı yok mu?' diye."

Yurtseven, örgüte üye olanlar arasında öğretmenlerin bir hayli yoğun biçimde yer aldığına dikkati çekerek, "FETÖ bünyesinde faaliyet gösteren okulların, öğretmenleri, yöneticileri, kurucuları, başkanları hakkında soruşturmalar yapıldı. İlk etapta Fatih Koleji ile Fem Dershanesi gibi yerlerde çalışmalar yapıldı. Oralarda arama ve tarama faaliyetlerinde bulunuldu. Bizim için en önemli yer olan Highway isimli alışveriş merkezinde arama taramalar yapılarak, birtakım belgelere el konuldu. Buradaki çalışmalar sonucunda önemli kişilere ulaşıldı." ifadesini kullandı.

- "İl abi ve ablası"nın belirlenmesi için çalışmalar sürüyor

Örgütün "İl abi ve ablası" şeklinde tasnif ettiği sözde bu illerden sorumlu kişilerin belirlenmesine yönelik çalışmaların halen devam ettiğini anlatan Yurtseven, öte yandan "emniyetin ya da milli eğitimin imamı" olabilecek kişilerin şu anda ellerinde olduğunu söyledi.

"Hedefimiz Bolu ilinde bir tane FETÖ"cü bırakmamak." diyen Yurtseven, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Devletimize karşı yapılan bu planlardan ötürü bir sürü şehit verdik. Bunları yanlarına kar bırakmayacağız. Sonuna kadar gidip, bu adamların kökünü kurutana kadar mücadelemizi devam ettireceğiz. Bu konuda da çok ciddiyiz. Bolu halkından da yardım bekliyoruz. Dışarıdan konuşma ve dedikodulardan ziyade gelip, kim ne yapmış ne etmiş, toplantıya mı katılmış, muhabbet mi etmiş, sohbet mi etmiş, himmet mi etmiş, bize açıkça yardımcı olmalarını, ellerini taşın altına koymalarını istiyoruz."

YORUMLAR

ETİKETLER
Mehmet Yurtseven
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.