Bursa

Mudanya'daki tarihi taş mektep restore edilecek

13:20 09 Mayıs 2016
Mudanya'daki tarihi taş mektep restore edilecek

Bursa'nın Mudanya ilçesinin Trilye Mahallesi'nde atıl durumdaki asırlık taş mektebin restore edilerek kültür ve turizm merkezine dönüştürülmesi planlanıyor.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 28 yıldır kullanılmayan taş mektebin restorasyonuyla ilgili çalışma başlattıklarını bildirdi.

Binanın onarımı için gerekli izinleri aldıklarını belirten Türkyılmaz, bu yıl restorasyon için ihaleye çıkılması amacıyla hazırlıklarının sürdüğünü anlattı.

Türkyılmaz, bu tarihi binayı ilçe turizminin hizmetine sunacaklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Binanın, restorasyon çalışmalarının ardından zemin katında dükkan ve günübirlik kullanım alanları, üst katında yöresel ve kültürel turizmi destekleyecek fonksiyonlar olacak şekilde, teras katının da müze ve kafe olarak turizm amaçlı kullanılması öngörülüyor. Biz de belediye olarak her köşesinde ayrı bir tarihi yapının bulunduğu ve birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Trilye Mahallemize bu güzel yapıyı tekrar kazandırmak için var gücümüzle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Taş mektebi bütün tarihi görkemiyle yeniden ayağa kaldıracağız."

Taş mektep, Trilye'de doğan ve Yunanistan'da eğitim gördükten sonra metropolit olarak Türkiye'ye dönen Chirisostomos tarafından 1909'da yaptırıldı. Dönemin batı mimarisini yansıtan neoklasik tarzda bir yapı olan taş mektep, Trilye'de Rum nüfusun iyice azalması nedeniyle 1924'te yetim ve öksüz çocukların eğitimi için tahsis edildi. İlkokul ve ortaokul olarak 1986'ya kadar işlevini sürdüren bina, 1988'de boşaltıldı.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.